عمومی
کد مطلب: 51
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۴۰ : ۱۲
نسخه قابل چاپ
روايت دكتر مجيد عادلي، از بزرگترين گروه جهادي تخصص
ركورد يك ميليارد توماني گروه جهادي دندان

ركورد يك ميليارد توماني گروه جهادي دندان پزشكان در خدمت رساني به محرومين/

به گزارش پایگاه خبری خیرین به نقل از رجانیوز

مسئول گروه جهادي منتظران ظهور، طول دوره اردوي جهادي گروه تخصصي دندانپزشكي را بين ۷ تا ۱۰ روز عنوان كرد و افزود: بيشترين آمار خدمت رساني به مردم در سال گذشته محقق شد و به حدود ۳ هزار نفر خدمت رساني كرديم، در مجموع ۶ سال فعاليت خود نيز به حدود ۸ هزار نفر خدمات دندانپزشكي ارائه كرده ايم.
گروه اجتماعی – رجانیوز: گروه جهادی منتظران ظهور به عنوان تنها گروه تخصصی دندانپزشکی کشور، متشکل از فارغ  التحصیلان و دانشجویان دندانپزشکی و اساتید دانشگاه است که طی ۶ سال فعالیت خود به حدود ۸۰۰۰ نفر از محرومان، خدمات رایگان دندانپزشکی ارائه کرده است.
به گزارش خیرین  مسئول گروه جهادی منتظران ظهور در گفت وگو با خبرنگار بسیج سازندگی به تشریح فعالیت های این گروه پرداخته است. دکتر جلال عادلی با بیان اینکه گروه تخصصی دندانپزشکی منتظران ظهور از سال ۱۳۸۸ شروع به کار کرد و در آن زمان کارهایی نظیر معاینه، غربالگری و توزیع مسواک و خمیردندان میان مردم را انجام می داد، گفت: اوج کار این گروه تخصصی در سال گذشته بود، در اردوی جهادی خراسان  جنوبی با ۸۰ دندانپزشک که نیمی از آنها خانم بودند، درهمه زمینه  های تخصصی دندانپزشکی خدمت رسانی کردیم. هم اکنون این گروه جهادی تخصصی در زمینه  های عصب کشی، جراحی های کوچک دندان، ترمیم و پرکردن دندان، کشیدن دندان و ساخت دندان مصنوعی که سالمندان نیازدارند فعالیت می کند.
ارائه خدمات متنوع دندانپزشکی توسط بزرگترین گروه جهادی تخصصی
دکتر عادلی اظهارکرد: سال گذشته ۷۰ دست دندان رایگان توسط متخصصین شرکت کننده در اردوی جهادی ساخته شد که وسایل مورد نیاز را از تهران برده و یک مدرسه را تبدیل به لابراتوار دندانسازی و پاره  ای از نیازهای مردم منطقه را رفع کردیم و در همین زمینه مستندی نیز از شبکه سوم سیما پخش شد.
مسئول گروه جهادی منتظران ظهور خاطرنشان کرد: امسال ۱۰۰ دندان پزشک و ۱۰ پزشک به منظور خدمت رسانی به مردم در قالب گروه جهادی منتظران ظهور فعالیت خواهند کرد، حضوراین تعداد متخصص، گروه منتظران ظهور را به بزرگترین گروه جهادی تخصصی کشور تبدیل می کند. با توجه به اینکه تعداد زیادی متخصص در حوزه های مختلف دندانپزشکی داریم و ۱۰ متخصص جراحی ارتودنسی و عصب کشی، گروه را همراهی می کنند، می توانیم خدمات وسیع دندانپزشکی ارائه دهیم.
تعداد داوطلبین خدمت رسانی بیش از ظرفیت گروه جهادی است
این پزشک جهادگر اضافه کرد: انتخاب مناطق به منظور استقرار گروه تخصصی دندانپزشکی براساس میزان محرومیت منطقه و پایین بودن سطح بهداشت دهان و دندان صورت می گیرد، متأسفانه درکل کشور و حتی در تهران نیز سطح بهداشت دهان ودندان پایین است.
دکتر عادلی بیان کرد: مهمتر از خدماتی که به مردم ارائه می  دهیم بحث خودسازی و هجرت اعضای گروه است، آن ها از محل سکونت خود فاصله   می گیرند و در نقاط دور دست خدمت رسانی می کنند، ارائه خدمات دندانپزشکی در شهرستان که دارای درمانگاه است راحت  تر است اما با این وجود پزشکان جهادگر را به روستاهای محروم می بریم تا فضای محرومیت را درک کنند.
دکتر عادلی، استقبال از برنامه  های گروه جهادی منتظران ظهور را فوق العاده توصیف و اظهار کرد: برای حضور در اردوی جهادی تابستان ۹۴، ۳۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه آزاد دندانپزشکی واحد تهران ثبت نام کردند که متاسفانه به دلیل محدودیت ظرفیت در بهترین حالت ۱۲۰ نفر را می توانیم در قالب گروه جهادی اعزام کنیم، این استقبال عظیم باعث دلگرمی اعضای گروه شده و این در حالی است که از اردوهای تفریحی معاونت فرهنگی دانشگاه در مناطق مختلف کشور از جمله شمال کشور، کاشان و … استقبال چندانی نمی شود و مرتبا این اردوها لغو می شوند.
وی افزود: نکته قابل تامل دیگر این است که استقبال از خدمت رسانی به محرومان، همه طیف ها و سلیقه های سیاسی و اجتماعی در میان دانشجویان دانشگاه را در بر می گیرد و طیف های بسیار متنوعی، صمیمانه و دلسوزانه در اردوی جهادی حضور پیدا می کنند که نظیر آن را در هیچ یک از برنامه های دانشگاه نمی توان یافت.
مسئول گروه جهادی منتظران ظهور با بیان اینکه حرکت جهادی ما در ابتدا برای دانشجویان ناشناخته بود، گفت: در اولین اقدام به منظور جذب افراد به گروه، از اساتید دانشگاه یاری گرفتیم، ۳ نفر از اساتید شاخص دانشگاه در اردوی جهادی شرکت و به خدمت رسانی به محرومین پرداختند، پخش کلیپ حضور این اساتید متخصص موجب جلب توجه گسترده دانشجویان شد. در گام بعدی نشریه اختصاصی گروه جهادی را چاپ کردیم که باعث معرفی بیشتر اهداف و برنامه های گروه شد.
ویزیت ۸ هزار نفر 
دکتر عادلی تأکید کرد: اولویت نخست گروه جهادی منتظران ظهور، تمرکز روی اطفال است که وقت دارند به آنها آموزش داده شود و ارزش کاری بیشتری دارند و اگر درمان روی دندان آنها انجام شود با آموزش می  توان دندان آنها را حفظ کرد درحالی که روی فرد میانسال ممکن است چنین تاثیری نداشته باشد.
وی ادامه داد: فعالیت های تخصصی عصب کشی، جراحی و ترمیمی به ویژه برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال که پوسیدگی معمولی دارند انجام می  شود. در زمینه پروتزهای دندانی هم برای سالمندان خدمت رسانی می کنیم.
دکتر عادلی طول دوره اردوی جهادی گروه تخصصی دندانپزشکی را بین ۷ تا ۱۰ روز عنوان کرد و افزود: بیشترین آمار خدمت رسانی به مردم در سال گذشته محقق شد و به حدود ۳ هزار نفر خدمت رسانی کردیم، در مجموع ۶ سال فعالیت خود نیز به حدود ۸ هزار نفر خدمات دندانپزشکی ارائه کرده  ایم.
مسئول گروه جهادی منتظران ظهور در همین زمینه اضافه کرد: زمان اجرای اردوهای جهادی گروه در فصل تابستان است ولی در ایام عید هم برنامه داریم، تاکنون در استان  های لرستان، سمنان، ایلام، کردستان، خراستان جنوبی و سیستان و بلوچستان خدمات ارائه کرده و امسال نیز در استان کرمانشاه اقدام به برگزاری اردوی جهادی خواهیم کرد.
ناکارآمدی طرح وزارت بهداشت در ایجاد انگیزه خدمت به مناطق محروم
عادلی اضافه کرد: وزارت بهداشت تسهیلات و شرایطی تعیین کرده که اگر فارغ  التحصیلان پزشکی و دندانپزشکی به مناطق محروم و مرزی کشور جهت خدمت بروند، در یک ماه تنها دو هفته کاری داشته باشند اما این طرح تاثیرگذار نبوده و اغلب دانش  آموختگان ترجیح می  دهند در شهرهای بزرگ بمانند و راحت  تر دوره خود را بگذرانند.
وی ادامه داد: در خراسان جنوبی مسئولین فراتر از این مصوبات را در نظر گرفتند اما از این مصوبه هم استقبال چندانی نشد و این درحالی است که در قالب اردوهای جهادی دندانپزشکان و پزشکان رغبت بسیار بیشتری برای خدمت رسانی به محرومین نشان می دهند و طی مدتی که در این مناطق مستقر می  شوند دیدشان عوض می  شود.
این پزشک جهادگر تصریح کرد: هدف اصلی از برگزاری اردوهای جهادی، در درجه اول تأثیرگذاری روی خود اعضای گروه و بحث خودسازی است چون با یک هفته کار نمی  شود محرومیت را در بخش دندانپزشکی رفع کنیم.
وی تأکید کرد: نگاه اعضای گروه بعد از شرکت در اردوی جهادی تغییر می  کند و تأثیری که از منطقه می  گیرند فوق العاده است، بسیاری از پزشکان بعد از آشنایی با مشکلات مردم با خود قرار می گذارند بعد از فارغ التحصیلی هنگامی که مطب می  زنند ماهانه تعدادی از محرومان را به صورت رایگان درمان کنند.
عملکرد ده برابری گروه جهادی در مقایسه با هزینه  ها
دکتر عادلی اظهار داشت: ارائه خدمات دندانپزشکی بسیار هزینه بر است، برگزاری اردوی جهادی با حضور ۱۱۰ متخصص دندانپرشکی نیازمند اعتباری در حدود ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومان است، ما این مبلغ را از طریق رایزنی با سپاه، بسیج جامعه پزشکی و خیرین تأمین می کنیم، در اردوی جهادی سال گذشته بیش از ده برابر هزینه ها خدمت رسانی کردیم، با درنظر گرفتن ساخت دندان مصنوعی، عصب کشی، پر کردن و کشیدن دندان نزدیک به یک میلیارد تومان کار دندان پزشکی انجام شد.
مسئول گروه جهادی منتظران ظهور گفت: تجهیزات خاصی برای برگزاری اردوی جهادی دندانپزشکی مورد نیاز است، برخی از وسایل دندانپزشکی را خود گروه دارد از جمله ست  های دندانپزشکی و یونیت پورتابل، با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی و بسیج جامعه پزشکی نیز مواد ویونیت های پورتابل در اختیار ما قرار داده می شود.
دکتر عادلی گفت: سال گذشته ۳۰۰۰ بیمار ویزیت شد و به ۷۰۰ بیمار دارو دادیم و برنامه امسال گروه جهادی این است که بتوانیم تعداد ۵۰۰۰ نفر را رایگان درمان کنیم.
این پزشک جهادگر با اشاره به زمان برگزاری اردوی جهادی این گروه در بازه ۱۶ تا ۲۴ مرداد سال جاری در روستاهای واقع در مرز بین گیلانغرب و سومار در دهستان ویژنان، افزود: گروه شناسایی اوایل خرداد اعزام و از میان ۲۴ روستا که در منطقه ویژنان قرار دارد، یک روستای مرکزی انتخاب شد، سه مدرسه، یک مرکز بهداشت و یک مسجد برای راه  اندازی ۴ درمانگاه در فضای روستا در نظر گرفته شده است. این مراکز درمانی ۲۴ روستا را تحت پوشش قرار می  دهد و برای روستاهایی که ۴۰ کیلومتر با مرکز درمانی فاصله دارد، اتوبوس سیار با ۲ یونیت و ۴ پزشک خدمت رسانی می  کنند.
دغدغه های گروه جهادی از نگاه مردم تا برخورد مسئولین
مسئول گروه تخصصی دندانپزشکی با اشاره به اینکه داوطلبین خدمت در مناطق محروم، دانش آموختگان دندانپزشکی، دانشجویان سال آخر و اساتید دانشگاه علوم پزشکی هستند، بیان کرد: خدمات رایگانی که اعضای گروه جهادی در منطقه ارائه می  دهند گاهی این شائبه را پیش می آورد که آن ها در قبال این خدمات از وزارت بهداشت دستمزد می گیرند که به هیچ وجه درست نیست، این در حالی است که برخی اعضای گروه می توانند در مطب شخصی خود هفته  ای ده میلیون تومان درآمد داشته اما بدون کمترین توقعی همراه گروه شده و به مناطق محروم می روند.
دکتر عادلی ادامه داد: نگاه غلط دیگری که بعضا وجود دارد این است که اعضای گروه برای کسب تجربه کاری یا آموزشی به اردوی جهادی می روند درصورتی که در گروه ما اساتید دانشگاه و اعضای علمی عضویت دارند و روی کار نظارت می کنند، تیم درمانی شامل افراد فارغ التحصیل و متخصص است که مهر نظام پزشکی دارند.
وی تصریح کرد: فقط داوطلبانی در گروه جهادی پذیرش می  شوند که دانشجوی سال آخر هستند و ترم ۱۱ یا ۱۲ و مراحل کلینیکی را گذرانده اند و دستیارها نیز از میان دانشجویان سال چهارم و پنجم انتخاب می شوند.
دکتر عادلی با اشاره به طمع برخی جریانات و شخصیت های سیاسی برای مصادره به مطلوب خدمات گروه های جهادی گفت: خیلی از جریان ها می خواهند اردوی جهادی را به نفع خود مصادره کنند مثلا در یکی از این مناطق، یک نماینده مجلس می گفت فقط به شرطی که به فلان منطقه بروید به شما کمک می کنم. متاسفانه بعضا پیش آمده که گروه جهادی محتاج ۱۰۰ هزار تومان می شود، دانشگاه آزاد حتی در حد تامین دستکش پلاستیکی هم با ما همکاری نمی کند. در خیلی از موارد با تنگدستی مواجه می شویم اما اجازه نمی دهیم کار جهادی مان را مصادره کنند.

کلید واژه
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
مهدی
15
پاسخ به این نظر

عکس العمل گروه ها پس از مذاکرات، محک مناسبی برای شناسائی گروه فرصت طلبان (که همان بخش افراطی اصلاح طلبان می باشند) فراهم نمود... دولت درصورتی که واقعا میخواهد برای مردم کار کند باید افراد و گروه های «فرصت طلب» را از خود دورسازد

نام:
ایمیل:
نظراتی که حاوی تبلیغات و الفاظ ناشایست باشد یا بصورت فینگلش نوشته شده باشد منتشر نخواهند شد.
دو بعلاوه سه
پیام شما:
آخرین اخبار
پر بازدید ها
سایر رسانه ها
عنوان
احتمال احضار اعضای خاندان سلطنتی عربستان به دادگاه های آمریکا
عنوان
چاشنی فساد در صنعت بیمه رسوخ کرده است
عنوان
زن مسلمانی که رقیب پوتین شد 
عنوان
تلگرام در ایران ۴۰ میلیون کاربر دارد/ قابلیت حذف پیامهای تروریستی
عنوان
شارژرهای تقلبی آیفون خطر جانی دارند
عنوان
خدمات رسانی اکیپ های اعزامی برق همدان در 33 روستای کرمانشاه
عنوان
برگزاری بازی تیم فوتبال هنرمندان به نفع زلزله زدگان
عنوان
اجرای ارکسترملی «نغمه باران» به نفع زلزله زدگان کرمانشاه
عنوان
توقف موقتی میزبانی کرمانشاه از زائران راهیان نور
عنوان
انتقاد مک‌کین از ترامپ به دلیل مطرح نکردن مسائل حقوق بشری در دیدارش با دوترته
عنوان
وزیر اسرائیلی با تشکر از مفتی عربستان وی را به تل‌آویو دعوت کرد
عنوان
گام بلند اتحادیه اروپا برای تشکیل ائتلاف نظامی
عنوان
واکنش روسیه به درخواست آنکارا برای خروج نیروهایش از سوریه
عنوان
ریاض: حریری در حصر نیست!/المستقبل: فقط عربستان زمان بازگشت حریری را می‌داند
عنوان
موافقت دادگاه مصر با معاینه پزشکی ماهانه مرسی
عنوان
امیر قطر: کشورهای عرب خواهان حل بحران با دوحه نیستند
عنوان
هشدار سازمان ملل درخصوص سوء تغذیه حاد کودکان روهینجایی
عنوان
بازداشت خبرنگار آمریکایی در زیمبابوه به اتهام توهین به موگابه
عنوان
شش ماه جهنمی داعش و آنچه که برای تروریست‌ها در عراق و سوریه مانده است
عنوان
درخواست جمهوری‌خواهان برای استعفای رابرت مولر از تحقیقات مداخله روسیه در انتخابات
عنوان
امارات سفیر خود در آمریکا را به درجه وزیری ارتقا داد
عنوان
ییلدیریم از پروژه‌های دفاعی - نظامی ترکیه به ارزش ۵ میلیارد دلار خبر داد
عنوان
نامه ۸ سناتور آمریکایی به العبادی درباره بحران میان اربیل و بغداد
عنوان
حسینی: برنامه کی‌روش دقیق است/ از نظر امکانات مشکلات زیادی داریم
عنوان
آذرپی سمت مدیر تیم‌های ملی ژیمناستیک هنری را نپذیرفت
عنوان
اشتری به مرحله بعد صعود کرد
عنوان
خیرآبادی: پیشنهاد سرمربیگری کشتی فرنگی امید را رد کردم
عنوان
نوشاد عالمیان: با نیما در لیگ اروپایی بازی می‌کنیم/ المپیک برایم خیلی بد بود
عنوان
واژگونی اتوبوس حامل زائرین ایرانی
عنوان
تغییرات اقلیمی و خطر زیر آب رفتن شهرهای جهان
عنوان
کاهش غلظت آلاینده‌های هوای تهران از فردا
عنوان
خدمات دیالیز و دندانپزشکی برای زائران اربعین در مرزها/استقرار بیمارستان مدرن سیار در مرز مهران
عنوان
قنبری: لغو عضویت سپنتا نیکنام با مبانی حقوقی و قانونی کشور سازگاری ندارد
عنوان
از تامین حق‌آبه تالاب‌ها تا پایش کیفیت آب؛ سناریوی رئیس جدید محیط زیست
عنوان
کلاس‌های کنکور و تست‌زنی برای برخی دکان شده است/ زمینه حذف کنکور فراهم است
تصویر
فیلم
گرافیک
صوت