عمومی
کد مطلب: 993
تاریخ انتشار: شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۵ : ۱۹
نسخه قابل چاپ
در حاشیه‌ نشست هم‌اندیشی گزینشگران بهزیستی کشور:
نحوه گزینش نیروهای انسانی شاغل در مراکز غیر دولتی بهزیستی اعلام شد

در حال حاضر بیش از ۲۰۰ هزار نیروی انسانی در بهزیستی کشور در حال فعالیت هستند که میبایست از نظر اعتقادی ، اجتماعی و شایستگی علمی مورد گزینش قرار گیرند.

به گزارش پایگاه خبری خیرین: مدیرکل دبیرخانه هیأت مرکزی گزینش بهزیستی کشور روز شنبه 26 دی‌ماه در مشهد گفت: در حال حاضر بیش از 200 هزار نیروی انسانی در قسمت‌های اصلی و حساس مراکز غیر دولتی تحت پوشش بهزیستی کشور در حال فعالیت هستند که میبایست از نظر اعتقادی ، اجتماعی و شایستگی علمی مورد گزینش قرار گیرند.
حسین منتخب در گفتگو با خبرنگاران در حاشیه‌ی نشست هم‌اندیشی گزینشگران بهزیستی سراسر کشور، با یادآوری اینکه این حجم بالای نیروی انسانی، سیستم گزینشی جامع‌تر و کامل‌تری را ایجاب می‌کند گفت: به دلیل بالا بودن تعداد پرسنل یا نیروهای انسانی شاغل در بخش غیر دولتی، گزینش افراد اگر چه همیشه منظور می‌شده اما با وضع مطلوب فاصله زیادی داریم.
وی خاطر نشان کرد : بر اساس قانون، به ازای هر 4 هزار نفر نیروی انسانی شاغل،‌ می‌باید یک هسته‌ی گزینش وجود داشته باشد اما در حال حاضر در سازمان بهزیستی تنها دو هسته در کل کشور فعالیت می‌کنند.
وی اظهار داشت: برای بهبود شرایط فعلی، پیشنهادی از سوی دبیرخانه‌ی هیأت مرکزی گزینش سازمان بهزیستی به هیأت عالی گزینش کشور ارائه شده که بر اساس آن تعداد هسته‌های منطقه‌ای بیشتر می‌شود و در جهت تمرکز زدایی، اختیارات آنها نیز افزایش می‌یابد.
منتخب گفت: اگر این پیشنهاد در هیأت عالی گزینش کشور پذیرفته شود، با تشکیل هسته‌های گزینش بهزیستی در 5 منطقه‌ی کشور، تمام مراحل استخدام و بکارگیری نیروی انسانی به این هسته‌ها تفویض می‌شود و دبیرخانه هیأت سیاست‌گذاری، برنامه ریزی، ارزیابی و آموزش و نظارت بر حسن اجرای قانون و ارتقای سطح پاسخگویی را دنبال خواهد نمود.
وی افزود: در حال حاضر دو هسته در دو منطقه‌ی شرق و غرب کشور در حال فعالیت است که هر هسته‌ 15 استان شرقی و غربی را پوشش می‌دهد.
وی با بیان اینکه در تشکیلات فعلی، کار گزینش نیروهای انسانی در استان‌ها نهایی نمی‌شود گفت: گزینشگران استان‌ها مراحل اولیه‌ی پرونده را پیگیری می‌کنند و نتیجه را به هسته‌‌ی مربوط به استان خود ارجاع می‌دهند.
وی در خصوص محتوای دوره‌ی آموزشی گزینشگران بهزیستی سراسر کشور که به مدت سه روز در مشهد برگزار گردید گفت: بررسی و ارزیابی عملکرد سال جاری در بخش‌های گزینش در ادارات کل بهزیستی، یکی از رویکردهای این نشست هم‌اندیشی بود.
وی افزود: رویکرد دیگر، شامل بررسی برنامه‌ها و سیاست‌های آینده‌ی گزینش بود که با توجه به تغییرات ایجاد شده در بهزیستی در زمینه‌ی اجرای اصل 44 و واگذاری گسترده‌ی خدمات به بخش غیر دولتی و لزوم بازنگری و تقویت بخش نظارتی، می‌باید تغییراتی داشته باشد.
وی بیان داشت: خوشبختانه این نشست با حضور ریاست سازمان بهزیستی، دبیر هیأت عالی گزینش کشور و رئیس ساختارهای سازمانی و دولت الکترونیک سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور برگزار گردید.
وی افزود: مهمانان نشست، نسبت به تنوع خدمت در میان دستگاههای اجرایی، پیشتازی واگذاری خدمات به بخش غیردولتی، حجم گسترده‌ی نیروی انسانی شاغل در بخش‌های تحت نظارت بهزیستی و لزوم نظارت قوی‌تر و کارآمدتر بر این بخش، اذعان و اشراف بیشتری پیدا کردند و در نتیجه، پیشنهادات ما را با نگاه جامع‌تری مورد بررسی قرار خواهند داد.
مدیرکل دبیرخانه‌ی هیأت مرکزی گزینش سازمان بهزیستی کشور با تصریح این نکته که همه‌ی آیین‌نامه‌های اجرایی گزینش مربوط به سال‌های گذشته است و با توجه به تغییرات اجرایی و مدیریتی، به نظر می‌رسد که باید مورد بازنگری قرار گیرد گفت: حسب اطلاع و آن طور که دبیر هیأت عالی گزینش کشور در افتتاحیه‌ی همایش مطرح کرد، این هیأت در حال بازنگری و به‌روز رسانی این آیین‌نامه‌هاست که بر اساس سیاست‌های کلی نظام اداری ابلاغی مقام معظم رهبری انجام می‌شود.
منتخب گفت: بر مبنای این سیاست‌ها، معیارهای گزینش به گونه‌ای به روز خواهد شد که به متعهد‌گزینی، توانمندگزینی و شایسته‌گزینی منجر بشود.
وی تصریح کرد: گزینش به عنوان وسیله¬ای برای طرد، دور ریختن عناصر و مانع گذاشتن بر سر راه افراد صالح نبوده و اساس کار آن پالایش نیروهای انسانی و زبده¬گزینی است.
وی تأکید کرد: به زعم برخی، تنها ملاک‌های اعتقادی داوطلبین مد نظر گزینشگران قرار می‌گیرد اما بر اساس قانون علاوه بر شاخص های اعتقادی، معیارهای اخلاقی، صلاحیت‌های علمی- تخصصی و و توانایی جسمی و روانی نیر در نظر گرفته می‌شود.
وی اضافه کرد: اگر این معیارها اگر به درستی اعمال شود پرسنل اعلم، اصلح و شایسته‌ای امور اجرایی کشور را در دست گرفته و به حرکت پرشتاب نظام در جهت تمدن‌سازی ایرانی اسلامی، یاری می‌رسانند.
منتخب در خصوص گزینش مربیان مهدهای کودک و پرسنل مراکز غیر دولتی تحت پوشش بهزیستی گفت: این کار آغاز شده ولی به لحاظ کثرت پرسنل این بخش، با تغییراتی که در ماه‌های آینده در ساختار هسته‌های گزینش صورت خواهد گرفت گزینش نیروهای این حوزه نیز شتاب و عمق مناسب‌تر و مطلوب‌تری به خود خواهد گرفت.
وی تأکید کرد: برخی فکر می‌کنند که گزینش نیروهای بخش غیر دولتی، بر اساس یک تصمیم جدید انجام می‌شود در حالی که طبق قانون گزینش، تمام نیروهای شاغل در مجموعه‌های تحت نظارت دستگاه‌های اجرایی نیز باید مورد گزینش و انتخاب قرار گیرند و این کار از گذشته هم انجام می‌شده است.
مدیرکل دبیرخانه‌ی هیأت مرکزی گزینش سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اصل انتخاب و گزینش در اسلام گفت: مسئله‌ی انتخاب از ابتدای خلقت وجود داشته و یکی از بارزترین آنها، انتخاب و برگزیدن امام علی(ع) از سوی پیامبر(ص) برای جانشینی بود که در غدیر متبلور گردید.
وی یادآور شد: مقام معظم رهبری نیز فرموده‌اند که گزینش برای دستگاه‌های دولتی و نهادها و همه دستگاه‌های عامل که از نیروی انسانی استفاده می‌کنند. مثل آب خوردن [برای حیات انسان] لازم و واجب است.
وی اضافه کرد: اما اینکه گزینش با چه کیفیتی، با چه معیارهایی و با چه نگاهی انجام گیرد و چه نتیجه‌ای برای دولت و نظام اسلامی به ارمغان بیاورد مسئله‌ای است که مورد توجه همه‌ی مسؤولان قرار دارد و بازنگری آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها نیز در همین راستا و در جهت تحقق آرمان‌های امام و رهنمودهای مقام معظم رهبری انجام می‌شود.

کلید واژه
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
مهدی
15
پاسخ به این نظر

عکس العمل گروه ها پس از مذاکرات، محک مناسبی برای شناسائی گروه فرصت طلبان (که همان بخش افراطی اصلاح طلبان می باشند) فراهم نمود... دولت درصورتی که واقعا میخواهد برای مردم کار کند باید افراد و گروه های «فرصت طلب» را از خود دورسازد

نام:
ایمیل:
نظراتی که حاوی تبلیغات و الفاظ ناشایست باشد یا بصورت فینگلش نوشته شده باشد منتشر نخواهند شد.
دو بعلاوه سه
پیام شما:
آخرین اخبار
پر بازدید ها
سایر رسانه ها
عنوان
حسینی در نخستین گام حذف شد/ پایان کار تکواندو ایران در گرند پری با تک مدال برنز
عنوان
تاج: بازی با توگو لغو نشده است/ موظفیم به پرسپولیس کمک کنیم
عنوان
ادامه غیبت دو کاپیتان و اضافه شدن نوازی به تمرین استقلال
عنوان
شریعتمداری: تعادل عرضه‌وتقاضا در ۴ ماه آینده/اجازه ورود کالاهای بی‌رویه را نمی‌دهیم
عنوان
ایجاد دیوارهای بتنی در ضلع شرقی مجلس
عنوان
واکنش ترامپ به سامانه موشکی جدید ایران
عنوان
عراق به دنبال تأسیس نیروگاه هسته‌ای
عنوان
سردار وحیدی: باید جبهه علمی شکل دهیم
عنوان
ظریف: آمریکا ثابت کرده قابل اعتماد نیست/ ثابت کرده‌ایم موشک‌هایمان برای دفاع هستند
عنوان
دیدار رئیس بنیاد شهید با خانواده شهید حججی
عنوان
البرز سالن تخصصی تئاتر و موسیقی ندارد
عنوان
روز جهانی گردشگری با تِم محرم برگزار می‌شود
عنوان
هشدار یک فیلم به جامعه / «اِو» بزودی می‌آید
عنوان
دفاع مقدس در ادبیات ما خیلی واقعی است
عنوان
درس‌آموزی به کودکان با نوشت‌افزار!
عنوان
گسترش همکاری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با آموزش عالی و دانشگاه‌های اندونزی
عنوان
پیام پروفسور سمیعی به مناسبت اول مهر ماه
عنوان
منش فکری خانواده‌ها در قبال آموزش‌های صرفاً تئوری تغییر کرده است
عنوان
پرسپولیس از شکایت باشگاه ترکیه‌ای اطلاع داشت
عنوان
عارف: آموزش‌های اجتماعی در مدارس را جدی بگیریم
عنوان
افزایش حجم تجارت ایران و برزیل پس از توافق برجام به 3/2 میلیارد دلار
عنوان
بازتاب رونمایی از موشک "خرمشهر" در رسانه‌های عربی
عنوان
هیات رییسه شورای عالی نظام پزشکی مشخص شد
عنوان
هوای سالم پایتخت در نخستین روز پاییز
عنوان
خریداران خودرو های لوکس در فضای مجازی هوشیار باشند
عنوان
چهار فیلم کودک ایرانی در کانادا
عنوان
خاطراتی که بوی خون و باروت نمی‌دهند
عنوان
دغدغه‌های یک تعزیه‌خوان/ هنر تعزیه از آشپزی کمتر است؟!
عنوان
سازمان ملل: بیش از ۷۰۰ هزار روهینگیایی به بنگلادش گریخته اند
عنوان
احیای بازارچه تاریخی رکن‎آباد در استان یزد
عنوان
برگزاری بیش از ۲۰ هزار یادواره شهدا در سال گذشته
عنوان
«ضرب‌المثل‌های مردم قزوین» رونمایی شد
عنوان
تبدیل امامزادگان به قطب گردشگری مذهبی
عنوان
چرا چشمه‌علی شهرری خشک شد؟
عنوان
توضیح بنیاد امور بیماری‌های خاص درباره یک خبر
تصویر
فیلم
گرافیک
صوت