عمومی
کد مطلب: 993
تاریخ انتشار: شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۵ : ۱۹
نسخه قابل چاپ
در حاشیه‌ نشست هم‌اندیشی گزینشگران بهزیستی کشور:
نحوه گزینش نیروهای انسانی شاغل در مراکز غیر دولتی بهزیستی اعلام شد

در حال حاضر بیش از ۲۰۰ هزار نیروی انسانی در بهزیستی کشور در حال فعالیت هستند که میبایست از نظر اعتقادی ، اجتماعی و شایستگی علمی مورد گزینش قرار گیرند.

به گزارش پایگاه خبری خیرین: مدیرکل دبیرخانه هیأت مرکزی گزینش بهزیستی کشور روز شنبه 26 دی‌ماه در مشهد گفت: در حال حاضر بیش از 200 هزار نیروی انسانی در قسمت‌های اصلی و حساس مراکز غیر دولتی تحت پوشش بهزیستی کشور در حال فعالیت هستند که میبایست از نظر اعتقادی ، اجتماعی و شایستگی علمی مورد گزینش قرار گیرند.
حسین منتخب در گفتگو با خبرنگاران در حاشیه‌ی نشست هم‌اندیشی گزینشگران بهزیستی سراسر کشور، با یادآوری اینکه این حجم بالای نیروی انسانی، سیستم گزینشی جامع‌تر و کامل‌تری را ایجاب می‌کند گفت: به دلیل بالا بودن تعداد پرسنل یا نیروهای انسانی شاغل در بخش غیر دولتی، گزینش افراد اگر چه همیشه منظور می‌شده اما با وضع مطلوب فاصله زیادی داریم.
وی خاطر نشان کرد : بر اساس قانون، به ازای هر 4 هزار نفر نیروی انسانی شاغل،‌ می‌باید یک هسته‌ی گزینش وجود داشته باشد اما در حال حاضر در سازمان بهزیستی تنها دو هسته در کل کشور فعالیت می‌کنند.
وی اظهار داشت: برای بهبود شرایط فعلی، پیشنهادی از سوی دبیرخانه‌ی هیأت مرکزی گزینش سازمان بهزیستی به هیأت عالی گزینش کشور ارائه شده که بر اساس آن تعداد هسته‌های منطقه‌ای بیشتر می‌شود و در جهت تمرکز زدایی، اختیارات آنها نیز افزایش می‌یابد.
منتخب گفت: اگر این پیشنهاد در هیأت عالی گزینش کشور پذیرفته شود، با تشکیل هسته‌های گزینش بهزیستی در 5 منطقه‌ی کشور، تمام مراحل استخدام و بکارگیری نیروی انسانی به این هسته‌ها تفویض می‌شود و دبیرخانه هیأت سیاست‌گذاری، برنامه ریزی، ارزیابی و آموزش و نظارت بر حسن اجرای قانون و ارتقای سطح پاسخگویی را دنبال خواهد نمود.
وی افزود: در حال حاضر دو هسته در دو منطقه‌ی شرق و غرب کشور در حال فعالیت است که هر هسته‌ 15 استان شرقی و غربی را پوشش می‌دهد.
وی با بیان اینکه در تشکیلات فعلی، کار گزینش نیروهای انسانی در استان‌ها نهایی نمی‌شود گفت: گزینشگران استان‌ها مراحل اولیه‌ی پرونده را پیگیری می‌کنند و نتیجه را به هسته‌‌ی مربوط به استان خود ارجاع می‌دهند.
وی در خصوص محتوای دوره‌ی آموزشی گزینشگران بهزیستی سراسر کشور که به مدت سه روز در مشهد برگزار گردید گفت: بررسی و ارزیابی عملکرد سال جاری در بخش‌های گزینش در ادارات کل بهزیستی، یکی از رویکردهای این نشست هم‌اندیشی بود.
وی افزود: رویکرد دیگر، شامل بررسی برنامه‌ها و سیاست‌های آینده‌ی گزینش بود که با توجه به تغییرات ایجاد شده در بهزیستی در زمینه‌ی اجرای اصل 44 و واگذاری گسترده‌ی خدمات به بخش غیر دولتی و لزوم بازنگری و تقویت بخش نظارتی، می‌باید تغییراتی داشته باشد.
وی بیان داشت: خوشبختانه این نشست با حضور ریاست سازمان بهزیستی، دبیر هیأت عالی گزینش کشور و رئیس ساختارهای سازمانی و دولت الکترونیک سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور برگزار گردید.
وی افزود: مهمانان نشست، نسبت به تنوع خدمت در میان دستگاههای اجرایی، پیشتازی واگذاری خدمات به بخش غیردولتی، حجم گسترده‌ی نیروی انسانی شاغل در بخش‌های تحت نظارت بهزیستی و لزوم نظارت قوی‌تر و کارآمدتر بر این بخش، اذعان و اشراف بیشتری پیدا کردند و در نتیجه، پیشنهادات ما را با نگاه جامع‌تری مورد بررسی قرار خواهند داد.
مدیرکل دبیرخانه‌ی هیأت مرکزی گزینش سازمان بهزیستی کشور با تصریح این نکته که همه‌ی آیین‌نامه‌های اجرایی گزینش مربوط به سال‌های گذشته است و با توجه به تغییرات اجرایی و مدیریتی، به نظر می‌رسد که باید مورد بازنگری قرار گیرد گفت: حسب اطلاع و آن طور که دبیر هیأت عالی گزینش کشور در افتتاحیه‌ی همایش مطرح کرد، این هیأت در حال بازنگری و به‌روز رسانی این آیین‌نامه‌هاست که بر اساس سیاست‌های کلی نظام اداری ابلاغی مقام معظم رهبری انجام می‌شود.
منتخب گفت: بر مبنای این سیاست‌ها، معیارهای گزینش به گونه‌ای به روز خواهد شد که به متعهد‌گزینی، توانمندگزینی و شایسته‌گزینی منجر بشود.
وی تصریح کرد: گزینش به عنوان وسیله¬ای برای طرد، دور ریختن عناصر و مانع گذاشتن بر سر راه افراد صالح نبوده و اساس کار آن پالایش نیروهای انسانی و زبده¬گزینی است.
وی تأکید کرد: به زعم برخی، تنها ملاک‌های اعتقادی داوطلبین مد نظر گزینشگران قرار می‌گیرد اما بر اساس قانون علاوه بر شاخص های اعتقادی، معیارهای اخلاقی، صلاحیت‌های علمی- تخصصی و و توانایی جسمی و روانی نیر در نظر گرفته می‌شود.
وی اضافه کرد: اگر این معیارها اگر به درستی اعمال شود پرسنل اعلم، اصلح و شایسته‌ای امور اجرایی کشور را در دست گرفته و به حرکت پرشتاب نظام در جهت تمدن‌سازی ایرانی اسلامی، یاری می‌رسانند.
منتخب در خصوص گزینش مربیان مهدهای کودک و پرسنل مراکز غیر دولتی تحت پوشش بهزیستی گفت: این کار آغاز شده ولی به لحاظ کثرت پرسنل این بخش، با تغییراتی که در ماه‌های آینده در ساختار هسته‌های گزینش صورت خواهد گرفت گزینش نیروهای این حوزه نیز شتاب و عمق مناسب‌تر و مطلوب‌تری به خود خواهد گرفت.
وی تأکید کرد: برخی فکر می‌کنند که گزینش نیروهای بخش غیر دولتی، بر اساس یک تصمیم جدید انجام می‌شود در حالی که طبق قانون گزینش، تمام نیروهای شاغل در مجموعه‌های تحت نظارت دستگاه‌های اجرایی نیز باید مورد گزینش و انتخاب قرار گیرند و این کار از گذشته هم انجام می‌شده است.
مدیرکل دبیرخانه‌ی هیأت مرکزی گزینش سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اصل انتخاب و گزینش در اسلام گفت: مسئله‌ی انتخاب از ابتدای خلقت وجود داشته و یکی از بارزترین آنها، انتخاب و برگزیدن امام علی(ع) از سوی پیامبر(ص) برای جانشینی بود که در غدیر متبلور گردید.
وی یادآور شد: مقام معظم رهبری نیز فرموده‌اند که گزینش برای دستگاه‌های دولتی و نهادها و همه دستگاه‌های عامل که از نیروی انسانی استفاده می‌کنند. مثل آب خوردن [برای حیات انسان] لازم و واجب است.
وی اضافه کرد: اما اینکه گزینش با چه کیفیتی، با چه معیارهایی و با چه نگاهی انجام گیرد و چه نتیجه‌ای برای دولت و نظام اسلامی به ارمغان بیاورد مسئله‌ای است که مورد توجه همه‌ی مسؤولان قرار دارد و بازنگری آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها نیز در همین راستا و در جهت تحقق آرمان‌های امام و رهنمودهای مقام معظم رهبری انجام می‌شود.

کلید واژه
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
مهدی
15
پاسخ به این نظر

عکس العمل گروه ها پس از مذاکرات، محک مناسبی برای شناسائی گروه فرصت طلبان (که همان بخش افراطی اصلاح طلبان می باشند) فراهم نمود... دولت درصورتی که واقعا میخواهد برای مردم کار کند باید افراد و گروه های «فرصت طلب» را از خود دورسازد

نام:
ایمیل:
نظراتی که حاوی تبلیغات و الفاظ ناشایست باشد یا بصورت فینگلش نوشته شده باشد منتشر نخواهند شد.
دو بعلاوه سه
پیام شما:
آخرین اخبار
پر بازدید ها
سایر رسانه ها
عنوان
احتمال احضار اعضای خاندان سلطنتی عربستان به دادگاه های آمریکا
عنوان
چاشنی فساد در صنعت بیمه رسوخ کرده است
عنوان
زن مسلمانی که رقیب پوتین شد 
عنوان
تلگرام در ایران ۴۰ میلیون کاربر دارد/ قابلیت حذف پیامهای تروریستی
عنوان
شارژرهای تقلبی آیفون خطر جانی دارند
عنوان
خدمات رسانی اکیپ های اعزامی برق همدان در 33 روستای کرمانشاه
عنوان
برگزاری بازی تیم فوتبال هنرمندان به نفع زلزله زدگان
عنوان
اجرای ارکسترملی «نغمه باران» به نفع زلزله زدگان کرمانشاه
عنوان
توقف موقتی میزبانی کرمانشاه از زائران راهیان نور
عنوان
انتقاد مک‌کین از ترامپ به دلیل مطرح نکردن مسائل حقوق بشری در دیدارش با دوترته
عنوان
وزیر اسرائیلی با تشکر از مفتی عربستان وی را به تل‌آویو دعوت کرد
عنوان
گام بلند اتحادیه اروپا برای تشکیل ائتلاف نظامی
عنوان
واکنش روسیه به درخواست آنکارا برای خروج نیروهایش از سوریه
عنوان
ریاض: حریری در حصر نیست!/المستقبل: فقط عربستان زمان بازگشت حریری را می‌داند
عنوان
موافقت دادگاه مصر با معاینه پزشکی ماهانه مرسی
عنوان
امیر قطر: کشورهای عرب خواهان حل بحران با دوحه نیستند
عنوان
هشدار سازمان ملل درخصوص سوء تغذیه حاد کودکان روهینجایی
عنوان
بازداشت خبرنگار آمریکایی در زیمبابوه به اتهام توهین به موگابه
عنوان
شش ماه جهنمی داعش و آنچه که برای تروریست‌ها در عراق و سوریه مانده است
عنوان
درخواست جمهوری‌خواهان برای استعفای رابرت مولر از تحقیقات مداخله روسیه در انتخابات
عنوان
امارات سفیر خود در آمریکا را به درجه وزیری ارتقا داد
عنوان
ییلدیریم از پروژه‌های دفاعی - نظامی ترکیه به ارزش ۵ میلیارد دلار خبر داد
عنوان
نامه ۸ سناتور آمریکایی به العبادی درباره بحران میان اربیل و بغداد
عنوان
حسینی: برنامه کی‌روش دقیق است/ از نظر امکانات مشکلات زیادی داریم
عنوان
آذرپی سمت مدیر تیم‌های ملی ژیمناستیک هنری را نپذیرفت
عنوان
اشتری به مرحله بعد صعود کرد
عنوان
خیرآبادی: پیشنهاد سرمربیگری کشتی فرنگی امید را رد کردم
عنوان
نوشاد عالمیان: با نیما در لیگ اروپایی بازی می‌کنیم/ المپیک برایم خیلی بد بود
عنوان
واژگونی اتوبوس حامل زائرین ایرانی
عنوان
تغییرات اقلیمی و خطر زیر آب رفتن شهرهای جهان
عنوان
کاهش غلظت آلاینده‌های هوای تهران از فردا
عنوان
خدمات دیالیز و دندانپزشکی برای زائران اربعین در مرزها/استقرار بیمارستان مدرن سیار در مرز مهران
عنوان
قنبری: لغو عضویت سپنتا نیکنام با مبانی حقوقی و قانونی کشور سازگاری ندارد
عنوان
از تامین حق‌آبه تالاب‌ها تا پایش کیفیت آب؛ سناریوی رئیس جدید محیط زیست
عنوان
کلاس‌های کنکور و تست‌زنی برای برخی دکان شده است/ زمینه حذف کنکور فراهم است
تصویر
فیلم
گرافیک
صوت