در جلسه هیات امنای ستاد دیه استان کرمان به پیگیری توامان برنامه‌های پیشگیرانه و تلاش در راستای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد تاکید شد.

به گزارش پایگاه خبری خیرین به نقل از روابط عمومی ستاد دیه کشور، محمد جواد فدائی استاندار کرمان به عنوان مهمان ویژه این جلسه در سخنانی گفت: امروز صیانت از سرمایه‌های مالی و فرهنگی کشور ایجاب می‌کند برای پیشگیری از هزینه‌های سنگین قضایی، انتظامی و حتی پزشکی ضمن ارایه آموزش‌ های لازم به اقشار مختلف جامعه برای افزایش سلامت جامعه عوامل زمینه‌ساز وقوع جرائم غیرعمد شناسایی شده و از بروز آن با قاطعیت ممانعت شود.

وی با اشاره به آمار زندانیان جرایم مالی، افزود: ارائه آموزش‌های لازم به متقاضیان دریافت وام‌های بانکی موجب جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی و پیشگیری از بسیاری ازافراد به زندان‌ها خواهد شد.

استاندار کرمان یادآور شد: بسیاری از زندانیان جرایم غیرعمد در ارتکاب جرم خود تقصیر ندارند و دیات یا بدهی‌های تحمیل شده تنها بر اثر وقوع یک حادثه محقق می‌شوند.

فدائی بر تغییر فرهنگ رانندگی تاکید کرد و گفت: از دوران مهد و دبستان باید تغییر فرهنگ رانندگی را پیگیری کنیم و الا وضعیت ما طبق آمار همین است که با وجود نزدیک به ۱۸ هزار زندانی وقتی دو درصد آمار کشته‌های سوانح جاده‌ای کاهش می‌یابد با خرسندی از آن یاد می‌کنیم، حال این که این آمار نسبت به معیار جهانی در اختلاف فاحشی قرار دارد.

خرج برای آموزش هزینه نیست، پس‌انداز است

یدالله موحد، رئیس کل دادگستری و رئیس هیات امناء ستاد دیه استان هم در این جلسه گفت: در زمینه پیشگیری از وقوع جرم در استان بسیاری از نهادها ترس از هزینه دارند حال این که برخی از مجموعه‌ها بویژه بیمه‌ها و دستگاه‌های ذیربط قضایی اگر در این حوزه اقدامات مفیدی را داشته باشند بدون شک از بسیاری مخارج گران جلوگیری نموده‌اند.

وی ادامه داد: در امر آموزش و پیشگیری از ورود ناخواسته افراد به زندان‌ها نیاز به یک برنامه عملیاتی دقیق  داریم تا به استناد آن با بهره‌مندی از ظرفیت آحاد اجتماعی و ظرفیت موسسات، ارگانها و نهادهای دولتی بتوانیم وقوع لااقل جرایم غیرعمد را به حداقل ممکن کاهش دهیم و به این نحو از تشکیل بسیاری از پرونده‌های قضایی به محاکم ممانعت به عمل آوریم.

رئیس کل دادگستری استان کرمان ادامه داد: ستاد دیه استان کرمان مدت‌هاست پیگیر احداث مجموعه اداری است و با توجه به اینکه یک مجموعه خیریه به‌شمار می‌رود و بودجه ندارد، هم‌اکنون زمین و پروانه ساخت دریافت کرده‌اند، اما برای ادامه کار خواستار مشارکت خیران و مجموعه‌های مختلف هستیم.

آزادی ۱۶ زندانی غیرعمد به مناسبت آغاز امامت حضرت ولیعصر (عج)

در ادامه جلسه، سید حجت‌الله موسوی قوام مدیر نمایندگی ستاد دیه استان کرمان نیز  در سخنانی گفت: به برکت سالروز آغاز امامت حضرت ولیعصر علیه‌السلام 16 نفر از بدهکاران مالی این استان با رقم بدهی بالغ بر ۵۷ میلیارد و ۲۳۷ میلیون ریال از بند رهایی خواهند یافت.

وی افزود: در رسیدگی به پرونده این مددجویان نیازمند طی جلساتی بخشی از بدهی را شکات خصوصی گذشت نموده و این نهاد مردمی تنها با پرداخت مبلغی معادل ۴ میلیارد و ۴۴۷ میلیون ریال نسبت به آزادی این افراد اقدام خواهد نمود.

موسوی‌قوام تصریح کرد : ستاد دیه استان از ابتدای امسال زمینه آزادی تعداد ۱۷۵ مددجوی غیرعمد را با پرداخت مبلغی معادل ۶۲ میلیارد و ۱۸۰ میلیون ریال فراهم نموده که حدود ۷۰ درصد پرداختی و آزادی‌ها توسط خیرین و نیکوکاران استانی بوده است.

مدیر نمایندگی ستاد دیه استان کرمان اظهار کرد: در حال حاضر ۱۹۲ مددجوی واجدشرایط جرائم غیرعمد در سطح زندان‌های استان تحمل حبس می‌کنند که برای آزادی این افراد بیش از ۵ میلیارد تومان نیاز است.

  • منبع خبر : http://www.ipro.ir/fa/news/2216/کاهش-زندانیان-غیرعمد-برنامه-می-خواهد-نه-فقط-مطالبه