از ابتدای سال تعداد 3318 زندانی غیر عمد از حبس رهایی یافتند که در این زمینه برخی استان‌ها به دلیل وسعت،کثرت و جلب حداکثری کمک‌های مردمی آمار شاخص‌تری دارند

به گزارش پایگاه خبری خیرین به نقل از روابط عمومی ستاد دیه کشور، دوسوم آزادی‌ های صورت گرفته در شش ماهه نخست سال مربوط به استان‌هایی است که عملکرد آزادی‌ها آن‌ها کمتر از صد مددجو است، این امر نه تنها به منزله کم‌کاری این مناطق اغلب محروم نیست بلکه به دلیل اهتمام آن‌ها در امر «صلح و سازش»، توجه به مقوله «پیشگیری از ورود ناخواسته افراد به زندان‌ها» و صد البته فرهنگ بومی آن‌ها در «حل منازعات بدون طرح شکایت» قابل تقدیر است.
در ادامه بدون ارزش بخشی به اعداد و کمیت‌ها ارایه شده، صرفا برای حسب اطلاع رسانی دقیق از تلاش مجموعه‌های حمایتی ستاد دیه به مرور برخی از آمار شاخص استانی نگاهی خواهیم داشت.

اصفهان بیشترین آزادی‌ها را دارد

استان اصفهان در شش ماهه نخست امسال با فراهم نمودن زمینه رهایی ۳۵۱ زندانی جرایم غیرعمد آمار بیشترین آزادی‌ها را به خود اختصاص داده است که ۵۱ مورد از آزادی‌ها تنها به شهرستان کاشان مربوط است.

تهران با ۳۲۹ مورد آزادی و و گیلان و آذربایجان شرقی نیز هر کدام با استخلاص ۲۳۰ بدهکار دیه و محکوم مالی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

۵ استان کمتر از سی مورد آزادی دارند

نمایندگی ستاد دیه در استان‌های سیستان و بلوچستان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، سمنان و خراسان‌جنوبی با عنایت به کمیت زندانی و همچنین مشکلات معیشتی ساکنان این مناطق توفیق داشته‌اند هر کدام در آزادی تنها ۳۰ زندانی غیر عمد گام بردارند.

بیشترین آزادی در حوزه زنان مربوط به گیلان است

استان گیلان از جمع ۲۳۶ زندانی غیر عمد که با ارایه تسهیلات ویژه یا وام‌های بانکی در نیمه نخست سال آن‌ها را از بند رهایی داده با آزادی ۱۹ زندانی زن بیشترین آمار آزادی را در این حوزه دارد.

آزادی ۱۳۲ زندانی مهریه در تهران

از ابتدای فروردین تا پایان شهریور ماه استان تهران با ارایه تسهیلاتی در زمینه پیش قسط اول یا حمایت مستقیم در تامین بخشی از میزان صداق تعهد شده از سوی این بدهکاران، در راستای آزادی ۱۳۲ محکوم به پرداخت مهریه مشارکت داشته است، حال این که مساعدت ازاین دسته مددجویان هرگز در اولویت ستادهای دیه نبوده و نیست.

آزادی ۲۰۰ زندانی چک در اصفهان

صدور چک برای معامله یا ضمانت به واسطه آن بیشترین طیف بدهکاران تحت حمایت ستاد دیه را شامل می‌شوند که در همین زمینه استان اصفهان در نیمسال اول ۹۸ با ارایه خدمات مالی به ۲۰۰ بدهکار مالی بیشترین آزادی‌ها را در این حوزه به خود اختصاص داده است. حال  این که برای نمونه استان گلستان در همین بازه زمانی تنها از ۸ بدهکار مالی ناشی از صدور چک یا سفته حمایت داشته است.

  • منبع خبر : http://www.ipro.ir/fa/news/2205/کمترین-و-بیشترین-ها-در-فهرست-آزادی-زندانیان-غیرعمد