رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به عواقب شیوع ویروس کرونا گفت: در ماه مهمانی خدا تلاش می شود ظرفیت های فضای مجازی برای کمک به آزادی زندانیان جرائم غیرعمد به کارگرفته شود

به گزارش پایگاه خبری خیرین به نقل از روابط عمومی ستاد دیه کشور، یدالله موحد در جمع تعدادی از فعالان کمیته فضای مجازی ستاد دیه استان کرمان اظهار کرد: در شرایط کنونی که امکان برگزاری جشن‌های گلریزان به شیوه‌های سابق وجود ندارد، فرصتی فراهم شده که از ظرفیت‌های فضاهای مجازی و تکنولوژی‌های نوین در راستای جلب کمک‌های خیران برای کمک به آزادی زندانیان جرایم غیرعمد استفاده شود.

وی انجام اقدامات هنرمندانه و مبتنی بر نگرش‌های جدید و سلیقه مخاطبان را در جلب کمک‌های مردمی برای کمک به آزادی زندانیان جرائم غیرعمد موثر دانست و تاکید کرد: استان کرمان با بهره‌گیری از نیروهای خلاق، جوان و با استعداد در نظر دارد شیوه‌های نوینی از اقدامات قابل انجام در فضای مجازی به منظور توسعه کمک‌های مردمی به ستاد دیه را انجام داده و نتایج آن را در سطح کشوری مطرح کند.

موحد با اشاره به این مطلب که حجم کار و ظرافت‌های زیادی درباره فضای مجازی وجود دارد، تصریح کرد: افراد خبره در حوزه‌های فرهنگی، هنری و تبلیغی می‌توانند با بهره گیری از تخصص و تبحر خود، کمک‌های مردمی به ستاد دیه را افزایش دهند.

وی با اشاره به تاثیرات قابل توجه برخی از محتواهای موجود در فضای مجازی، خاطرنشان کرد: معتقدیم انجام یک کار هنرمندانه در فضای مجازی به منظور جلب و افزایش کمک خیران برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد می تواند تاثیرات بین‌المللی نیز به دنبال داشته باشد.

رییس هیات امنای ستاد دیه استان ادامه داد: خیران بسیاری در سطح کشور و کرمان همواره آماده کمک به افراد نیازمند هستند و نمونه اقدامات خیر این افراد را می توان در کمک های انجام شده به کمیته امداد، بهزیستی و نهادهای خیریه مشاهده کرد و ستاد دیه با بهره‌گیری از توان نیروهای متخصص در فضای مجازی می تواند بخشی از این کمک‌ها را برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد جذب کند.

وی با تاکید بر این مطلب که زندان هزینه های زیادی را برای فرد، خانواده وی و جامعه به دنبال دارد، اظهار کرد: در سطح دنیا همواره تلاش می‌شود که افراد هر چه کمتر وارد زندان شوند و یا اگر وارد شدند در اسرع وقت آزاد شوند.

موحد با اشاره به افزایش مشکلات اقتصادی ناشی از تورم، شرایط اقتصادی کنونی و ویروس کرونا در جامعه، تصریح کرد: در شریعت مقدس اسلام و عرف شرایط اجتماعی نیز نمونه‌های بسیار زیادی از کمک خیران به همنوعان خود که به نوعی دچار مشکل شده اند، قابل مشاهده است و در سال‌های پس از انقلاب اسلامی ایران نیز این فرهنگ تقویت شده است و در حال حاضر با بهره گیری از این آموزه‌ها نیز می‌توان زمینه افزایش کمک‌های مردمی به ستاد دیه را فراهم کرد.

وی ضمن تاکید بر این مطلب که ستاد دیه کارنامه درخشانی در آزادی زندانیان جرائم غیرعمد داشته است، تاکید کرد: از ابتدای راه‌اندازی ستاد دیه در استان کرمان تاکنون بیش از ۴ هزار نفر از زندان‌ها آزاد شده و به کانون گرم خانواده خود بازگشته‌اند که جای تقدیر دارد.

وی بر توسعه فعالیت‌ها در زمینه فرهنگسازی برای کاهش ورودی مددجویان جرائم غیرعمد به زندانه‌ها با استفاده از توان هنری، تبلیغی و خلاقیت فعالان کمیته فضای مجازی ستاد دیه استان کرمان نیز تاکید کرد.

به همت خیرین در سال گذشته با پرداخت ۱۰ میلیارد و ۷۸۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، زمینه آزادی ۳۲۹ مددجوی جرائم غیرعمد از زندان های استان کرمان فراهم شده است.

با وجود این در حال حاضر ۱۸۴ مددجوی جرائم غیرعمد در زندان‌های استان تحمل حبس می‌کنند که از این تعداد ۵ نفر دیه ناشی از تصادفات، ۴ نفر دیه بدهکار حوادث کارگاهی و مابقی هم بدهکار مالی ناشی از صدور چک یا تعهد مهریه هستند.