رئیس کمیته امداد از ایجاد اشتغال برای ۵۵ هزار زن سرپرست خانوار در سال ۹۸ خبر داد و گفت: افزایش بی سابقه اجاره بها و اتمام قرارداد مسکن ۷۰ هزار خانوار مددجو از نگرانی های امروز کمیته امداد است.

به گزارش پایگاه خبری خیرین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی کمیته امداد، سید مرتضی بختیاری، رئیس کمیته امداد به همراه اعضای هیات امنای این نهاد با آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی ، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد دیدار کردند.
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در این دیدار، کمیته امداد را استوانه‌ای قوی برای اقدامات حمایتی در کشور دانست و گفت: خدمات کمیته امداد در رسیدگی به معیشت مددجویان و نیازمندان وظیفه ذاتی این نهاد است اما فعالیت‌های کمیته امداد در سال‌های اخیر، فراتر از وظایف و مسئولیت‌ها بوده است.

آیت‌‎الله علم‌الهدی به اقدامات انجام شده در رزمایش ایران همدل اشاره کرد و افزود: در رزمایش اخیر که با هدایت‌های رهبر معظم انقلاب انجام شد، محور قرارگاه و فعالیت کمیته امداد بود و انصافا این رزمایش به نمونه همدلی و کمک مومنانه در جامعه تبدیل شد.

امام جمعه مشهد اضافه کرد: در رزمایش ایران همدل شاهد بودیم که مردم در کنار کمیته امداد فعالیت کردند و در نهایت با محوریت این نهاد، کمک‌ها به بهترین شکل انجام شد.

وی با اشاره به همکاری موفق آستان قدس رضوی و کمیته امداد در تامین معیشت نیازمندان و ایجاد اشتغال برای آنان، خاطرنشان کرد: در موقعیتی که دستگاه‌های اقتصادی کشور با مشکل روبرو هستند، کمیته امداد در میدان ایستاده و با گسترده کردن فعالیت‌هایش، به صورت اثرگذار به یاری محرومان شتافته است.

وی به اثرات نامطلوب بیماری کرونا بر وضعیت اقتصادی کشور به ویژه مشهد مقدس اشاره کرد و گفت: کرونا خسارت‌های زیادی به بدنه کسب‌وکار مردم وارد کرده و در این شرایط نقش ویژه نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد بیش از پیش آشکار می‌شود.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی اظهار کرد: در حاشیه شهر مشهد یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بدون برخورداری از خدمات شهری، فرهنگی و اجتماعی زندگی می‌کنند که در ستاد حاشیه شهر، با محوریت کمیته امداد، اقدامات خوبی در این مناطق انجام شد.

امام جمعه مشهد با اشاره به سابقه فعالیت‌های انقلابی و ارزشی مدیران و اعضای هیات امنای کمیته امداد، گفت: خدمات و فداکاری‌های فوق‌العاده‌ای که در عرصه‌های مختلف مبارزه با دشمنان و جریان‌های غیر ارزشی نشان دادید، سند عظیم و پرونده بزرگی از نظر شخصیت انقلابی برای شما رقم زده است.

سیدمرتضی بختیاری، رئیس کمیته امداد نیز در این دیدار با اشاره به اقدامات این نهاد در رزمایش ایران همدل و ماه مبارک رمضان گفت: برنامه‌ریزی کمیته امداد راه‌اندازی ۳۱۳ آشپزخانه و طبخ پنج میلیون پرس غذای گرم بود که با مشارکت مردم ۱۸۱۰ مرکز پخت غذا ایجاد و ۱۱ میلیون پرس غذای گرم بین نیازمندان توزیع شد.

رئیس کمیته امداد با بیان اینکه مردم نیکوکار در ماه مبارک رمضان امسال ۵۴۰ میلیارد تومان به کمیته امداد کمک کردند، افزود: ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بسته غذایی در ماه پر فیض رمضان تهیه و بین نیازمندان توزیع شد که حدود ۵۰۰ هزار بسته آن توسط بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) تهیه شده بود.

رئیس کمیته امداد با تاکید بر اینکه بر اساس برنامه ششم توسعه، ایجاد سالانه ۷۰ هزار اشتغال توسط کمیته امداد پیش‌بینی شده است، خاطرنشان کرد: در سال ۹۶ معادل ۱۷۰ هزار شغل، سال ۹۷ حدود ۱۴۸ هزار و سال ۹۸ بیش از ۱۷۵هزار فرصت شغلی برای مددجویان ایجاد شد.

وی با بیان اینکه ۴۱ درصد اشتغال کشور در سال ۹۸ توسط کمیته امداد ایجاد شده است، ادامه داد: این نهاد سال گذشته برای ۵۵ هزار زن سرپرست خانوار شغل ایجاد کرده است.

بختیاری راه‌اندازی صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت تحت نظارت بانک مرکزی را نمونه بارز بانکداری اسلامی دانست و تاکید کرد: این صندوق در سال ۹۸ ، ۲۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه به ۳۴۵ هزار نفر پرداخت کرد که ۸۰ درصد آنان مددجو و ۲۰ درصد اقشار نیازمند بودند.

رئیس کمیته امداد دغدغه اصلی این نهاد برای مددجویان و اقشار نیازمند در شرایط کنونی را مسکن و افزایش چند برابری اجاره‌بها دانست و افزود: طی روزها و هفته‌های آتی قرارداد رهن و اجاره ۷۰ هزار خانوار مددجویی به اتمام می‌رسد که در این شرایط سخت باید به فکر آنها بود و اقدامی برایشان انجام داد.