اولین مدرسه کانتینری کشور با نام امید آینده که نسل جدید مدارس در مناطق کم برخوردار و صعب العبور هستند، ظرف مدت ۴۵ روز در استان گیلان به بهره‌برداری رسید.

به گزارش پایگاه خبری خیرین به نقل از خبرگزاری مهر، سید احمد قدسی خرسند، معاون مشارکتهای مردمی اداره کل نوسازی مدارس استان گیلان گفت: مدرسه سه کلاسه « امید آینده » در روستای میانده شهرستان تالش از سوی یک نهاد خیر مدرسه ساز احداث شد.
قدسی افزود: در ابتدا که یکی از بانک ها پیشنهاد ساخت این نسل جدید از مدارس کانتینری را مطرح کرد در میزان کیفیت آن تردید داشتیم اما با اطلاعاتی که در این زمینه دریافت کردیم به این نتیجه رسیدیم که این مدارس در کنار ایستایی کاملی که دارند، در کوتاه ترین زمان ممکن هم به بهره برداری می رسند.

وی ادامه داد: در مورد مدارس چند مساله برای ما بسیار حائز اهمیت است. مهمتر از همه اینکه مدرسه از نظر ایستایی مکان امنی به شمار برود و با دارا بودن همه استانداردها، دانش آموزان با خیال آسوده در آن درس بیاموزند، زندگی کنند و حس خوبی داشته باشند. مساله دوم هم این است که مدارس در حداقل زمان ممکن احداث شده و فضایی امن، جذاب، شیک و راحت را مهیا کند.

به گفته قدسی هر دوی این موارد در این نسل جدید مدارس کانتینری با نام ” امید آینده “که بانک آینده اقدام به ساخت آن کرده، وجود دارد و در ساخت آن از بهترین تجهیزات و راحت ترین امکانات با بیشترین ایمنی و امنیت استفاده شده و تا کنون هم بسیار تجربه خوبی بوده است؛ لذا از دیگر خیرین هم دعوت می کنند که به این حوزه مدرسه سازی ورود کنند.

معاون مشارکتهای مردمی اداره کل نوسازی مدارس استان گیلان مهمترین ویژگی مدارس کانتینری را مدت زمان راه اندازی آن می داند: اگر ما در استان گیلان می خواستیم چنین فضایی را بسازیم به یک سال زمان نیاز داشتیم اما این مدرسه در طول یک ماه و نیم ساخته شد. این در حالی است که در روستاها اساساً گزینه ای برای اجاره و تحصیل دانش آموزان در آن در طول مدت بازسازی یا ساخت مدرسه وجود ندارد و عملاً این کار غیر ممکن است اما از آنجایی که مدارس کانتینری در مدت کوتاهی نصب شده و به بهره برداری می رسند، حتی در طول سال تحصیلی هم مشکلی برای راه اندازی آن وجود ندارد.

قدسی با دعوت از فعالان و خیرین حوزه مدرسه سازی برای مشاهده این تجربه موفق از نزدیک به برخی ویژگی های فنی مدارس کانتینری اشاره می کند: بدنه و سازه اصلی مدرسه کانتینر ۴۰ فوت کیوب (طول ۱۲ متر، عرض ۲.۴ متر، ارتفاع داخلی: ۲.۶۸) است و در و پنجره‌های یوپی‌وی‌سی، سرمایش و گرمایش اسپلیت و شوفاژ برقی، آبگرمکن برقی، پنج چشمه سرویس بهداشتی به همراه روشویی با کف سرامیک از دیگر امکانات و ویژگی های مدارس کانتینری است.

  • منبع خبر : mehrnews.com/news/4811484