اهداء سبد غذایی با هدف محرومیت‌زدایی و پیشگیری از فقر و تامین حداقل نیاز غذایی کودکان نیازمند زیر ۶ سال که دچار سوء تغذیه هستند انجام می شود.

به گزارش پایگاه خبری خیرین به نقل از سایت خبری کمیته امداد،
بنا بر آمارهای موجود در حال حاضر حدود ۲۰۰ هزار کودک در کشورمان بر اثر ناتوانی مالی والدین خود از سوء تغذیه رنج می‌برند که از این تعداد کمیته امداد امام(ره) از بودجه تامین شده از محل دولت توان تامین بسته غذایی حداکثر ۸۵ هزار نفر را داراست که در صورت مشارکت مردم و فعالان و سرمایه‌داران ذیربط این رقم قابل افزایش به سقف تعداد مورد نظر خواهد بود.
از این رو “طرح همسفره “ به منظور تامین حداقل نیاز غذایی کودکان نیازمند زیر ۶ سال کشور که سرپرستان آنها توانایی مالی کافی را ندارند ایجاد شده است.
سوء تغذیه این کودکان در صورت بی‌توجهی مردم و مسئولان، در آینده مشکلات، بیماری‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی زیادی  درپی خواهد داشت.
کارشناسان بر این باورند حداقل نیاز غذایی یک کودک زیر شش سال روزانه  ۲۰۰ کالری است که با توجه به اقلیم و شرایط جغرافیایی هر منطقه نوع مواد غذایی مورد نیاز متفاوت خواهد بود، لذا در مجموع سهم بسته غذایی ماهانه برای هر کودک در این طرح یک “سبد غذایی” تعریف شده که معادل ۷۰ هزار تومان محاسبه شده است.

عباس اهرابی، مدیر کل کمیته امداد گیلان با بیان اینکه کمک به رفع سوء تغذیه کودکان زیر۶ سال یکی از برنامه های مهم این نهاد است گفت : برای جلوگیری از سوء تغذیه کودکان تحت حمایت این نهاد کودکان در بازه زمانی ۶‌ ماهه مورد پایش قرار می‌گیرند کلاس و کارگاه‌های آموزشی و طرح‌های پیشگیری برای این افراد هم برگزار می‌شود تا در این موارد بیماری را به حداقل کاهش دهیم.

وی بابیان اینکه میانگین دریافتی هر کودک مبتلا به سوء تغذیه در استان ماهیانه صد هزار تومان است افزود: در هشت ماهه سال جاری چهار بسته غذایی بین این کودکان توزیع شده است و دوبسته دیگر نیز طی روزهای آینده توزیع می شود.

 مدیرکل کمیته امداد گیلان با اشاره به اینکه هزار و ۸۹۳ کودک مبتلابه سوء تغذیه استان از سبد غذایی در سال جاری بهره‌مند شدند ادامه داد : اهداء سبد غذایی با هدف محرومیت‌زدایی و پیشگیری از فقر و تامین حداقل نیاز غذایی کودکان نیازمند زیر ۶ سال که دچار سوء تغذیه هستند انجام می شود.

اهرابی سبد غذایی ویژه کودکان زیر ۶ سال دچار سوء تغذیه  را  شامل حبوبات، لبنیات، برنج، روغن، گوشت مرغ و ماهی عنوان کرد و گفت: مشارکت خیران برای کمک به بهبود تغذیه کودکان زیر ۶ سال قطعا در تسریع روند بهبودی آن ها اثرگذار است  و  خیران می‌توانند با حمایت از طرح همسفره در تأمین منابع مالی مورد نیاز برای رفع سوء تغذیه کودکان زیر۶ سال مشارکت کنند.

 وی اهداء سبد غذایی به مادران  شیرده تحت حمایت را نیز از دیگر اقدامات این نهاد برشمرد و گفت:  در سال جاری ۲۲ نفر ازمادران شیرده از سبد غذایی بهره مند شده اند.

چگونه در ” طرح همسفره ” سهیم شویم ؟

در این سایت سه روش پرداخت برای هموطنان در نظر گرفته شده است:
پرداخت نقدی
در این روش فرد نیکوکار قادر است مبلغی را به میل خود انتخاب و به­ صورت یکباره یا ماهیانه پرداخت کند (مبالغ برای تبدیل شدن به سبد کالا، ضریبی از ۷ در نظر گرفته شده‌اند). این وجوه در حساب مشخصی که برای این طرح در نظر گرفته شده، جمع‌آوری و در پایان هر ماه بین کودکانی که مورد حمایت مستقیم قرار نگرفته‌اند توزیع می‌شود.
پرداخت سبدی
در این روش با آگاهی از اینکه نیاز هر کودک در ماه یک سبد غذایی است، نیکوکار می‌تواند تعداد سبدهایی را که توانایی پرداخت آن دارد انتخاب و به‌صورت ماهیانه یا یکباره وجه معادل آن را واریز کند. باقی مراحل مشابه حالت پرداخت نقدی خواهد بود.
پرداخت بر اساس منطقه جغرافیایی
در این روش فرد نیکوکار قادر است از روی نقشه جغرافیایی منطقه مورد نظر خود را برگزیده و از لیست موجود شهرهایی را که این طرح در آنها در حال اجراست مشاهده کرده و درصورت تمایل تعدادی از سبدهای خالی کودکان آن منطقه را جهت پرداخت ماهیانه یا یکباره تقبل و به‌صورت مستقیم به حساب آنان پرداخت کند.
لازم به ذکر است فارغ از تعداد سبدهای پر شده برای هر کودک، سقف برداشت ماهیانه برای هر کودک یک سبد غذایی و تنها جهت خرید اقلامی که نیاز آنها برای کودک مفید و ضروری است امکان‌پذیر خواهد بود.
گفتنی است که در حالت پرداخت به صورت “سبد غذایی” فرد قادر است از روی منطقه جغرافیایی مورد نظر و وارد شدن به شهر مورد‌علاقه خود کودکی را به‌طور مستقیم انتخاب و سبدهای خالی آن کودک را مورد حمایت قرار دهد. وجوه واریزی از سوی نیکوکاران محترم به صورت ماهیانه جهت تهیه مواد غذایی تعیین شده در اختیار کودکان قرار خواهد گرفت.

وبسایت همسفره www.hamsofreh.ir

  • منبع خبر : https://news.emdad.ir/fa/newsagency/172303/اهداء-سبد-غذایی-به-کودکان-دارای-سوء-تغذیه-با-اجرای-طرح-همسفره