اوقاف و امور خیریه استان گلستان با احیا و اجرای طرح های مختلف توانسته اشتغال روزانه هزار و ۵۰۰ نفر را در بزرگترین باغ موقوفه کشور در آزادشهر به وجود بیاورد

به گزارش پایگاه خبری خیرین به نقل از سازمان اوقاف و امور خیریه ؛ از دیرباز وقف در حوزه اشاعه فرهنگ دینی و تعزیه داری اهل بیت (علیهم السلام) در بین مردم ولایتمدار خطه سرسبز استان گلستان مورد عنایت و توجه بوده است.
در این راستا بخشی از موقوفات نیز برای کمک به حوزه های علمیه شکل گرفته است که از جمله آن می توانیم به موقوفه «میرسعدالله موسوی ایلخانی» شهرستان آزادشهر که بزرگترین باغ موقوفه یکپارچه کشور است اشاره کنیم.

مراجع تقلید از جمله آیت الله مکارم شیرازی تاکید می کنند که «احیای موقوفات حوزوی با جدیت پیگیری شود» و اداره کل اوقاف و امور خیریه استان گلستان توانسته در حالی که در گذشته تنها ۵۰ میلیون تومان سالانه از ۳۶۴ هکتار اراضی موقوفه «میرسعدالله موسوی ایلخانی» شهرستان آزادشهر بهره مند می شد درآمد این موقوفه را افزایش دهد و از سویی دیگر زمینه اشتغال روزانه ۷۰۰ تا یک هزار و ۵۰۰ نفر را در مجموعه بزرگترین باغ موقوفه کشور فراهم کند.

از سویی دیگر عواید این موقوفه صرف حوزه علمیه ای در شهرستان رامیان خواهد شد که در سال های گذشته به دلیل آنکه ساختمان آن خشتی بوده فرو ریخته است و اوقاف برای احیای مجدد این موقوفه گام برداشته است.
به منظور آشنایی بیشتر با این موقوفه اداره کل اوقاف و امور خیریه استان گلستان تور رسانه ای را برای بازدید از باغ موقوفه «میرسعدالله موسوی ایلخانی» شهرستان آزادشهر که بزرگترین باغ موقوفه یکپارچه کشور است و سردخانه ۱۰ هزار تنی گل چشمه محل نگهداری میوه های باغ این موقوفه، شهرک صنعتی آزادشهر و کارخانه بسته بندی و فرآوری میوه های باغ موقوفه ایلخانی تدارک دید.

حجت الاسلام «روح الله سلیمانی فرد» در این تور رسانه ای گفت: از دیرباز خیرین موقوفاتی با کارکردهای مذهبی، اجتماعی و امور خیریه بنیان نهادند و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند «فرهنگ و تاریخ ما وامدار واقفانی است که جهانی به دور از فقر و جعل و محرومیت می خواستند».
مدیرکل اوقاف و امور خیریه گلستان ادامه داد: امروز شاهد آن هستیم که مشکلات مختلفی در حوزه اجتماعی و اقتصادی وجود دارد در حالی که وقف و احیای آن به مردمی کردن اقتصاد و پیشگیری از تجمع ثرورت در کانال های خاص و توزیع عادلانه ثروت در جامعه کمک می کند.

حجت الاسلام سلیمانی فرد با بیان اینکه وقف یکی از مولفه های اصلی اقتصاد مقاومتی و جهش تولید است، گفت: بیش از پنج هزار و ۵۰۰ موقوفه و بیش از ۷۰ هزار رقبه وقفی در گلستان وجود دارد که هشت هزار و ۴۰۰ رقبه با کاربری کشاورزی و باغی در گلستان داریم که شامل بیش از ۶ هزار هکتار عرصه کشاورزی می شود.
وی افزود: اگر تک تک این مجموعه ها از طریق فعالیت های دانش بنیان احیاء شود توسعه عظیمی در سبد خانوار و جهش تولید رقم می خورد و از سویی دیگر فعالیت های مذهبی و قرآنی که به کاهش آسیب های اجتماعی منتج می شود نیز در جامعه گسترش پیدا می کند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گلستان بیان کرد: مجموعه جهاد کشاورزی، جهاد دانشگاهی و نخبگان استان به ما کمک کردند و در مجموعه اوقاف طرح های مختلفی را در دستور کار قرار دادیم تا بتوانیم موقوفات را احیا و کارآیی آنها را افزایش دهیم.
«محمد صادق پور قاسم»، مسئول اجرای بنیاد عمران و توسعه موقوفات استان گلستان نیز اظهار کرد: موقوفه «میرسعدالله موسوی ایلخانی» شهرستان آزادشهر ۱۳۵ سال پیش برای کمک به حوزه علمیه سعدیه رامیان انجام شد و این ملک قبل از انقلاب در تصرف رژیم شاهنشاهی قرار داشت و بعد از انقلاب توسط بنیاد مستضعفان اداره می شود و در سال ۹۲ تصمیم گرفته شد که به جای کشت و زراعت گندم طرح هایی دیگری در این اراضی انجام شود.

مسئول اجرای بنیاد عمران و توسعه موقوفات استان گلستان ادامه داد: لذا ۶ طرح برای سرمایه گذاری به مجموعه اوقاف ارسال شد و پس از بررسی به این نتیجه رسیدند که در قالب قرارداد ۱۰ سال این پروژه را به سرمایه گذار واگذار کنیم و پس از ۱۰ سال این مجموعه برای اوقاف و امور خیریه باقی بماند.
پورقاسم بیان کرد: در این اراضی حدود ۴۳ هکتار جمع آوری نخاله، پنج کیلومتر جاده سازی، ۱۲ کیلومتر پاکسازی رودخانه، ۲۳ هکتار پاکسازی نیزار و سه هکتار پاکسازی باتلاق انجام شد.
وی افزود: به طول ۱۴ کیلومتر دور تا دور باغ موقوفه «میرسعدالله موسوی ایلخانی» خندقی حفر شده است تا از ورود حیوانات وحشی و همچنین سیلاب ها جلوگیری شود و در سال گذشته نیز به خاطر این اقدام کمترین خسارت را از سیلاب در این موقوفه شاهد بودیم.

مسئول اجرای بنیاد عمران و توسعه موقوفات استان گلستان تاکید کرد: در این موقوفه ۳۳ مدل میوه از درختان مثمر تولید می شود و با توجه به نیاز کشور برای صنعت چوب و محدودیت برداشت جنگل ها زراعت چوب نیز در این موقوفه انجام شده است.
پورقاسم با بیان اینکه برای فرآوری میوه های این باغ احداث کارخانه فرآوری میوه نیز با مشارکت سازمان اوقاف و امور خیریه انجام شد، افزود: احداث کارخانه سبد سازی و اجرای دامداری برای پرورش پنج هزار راس دام سنگین از دیگر موضوعاتی است که در این موقوفه دنبال می شود.
وی تاکید کرد: در طول یک سال گذشته ۱۳۵ هزار نفر روزانه در این موقوفه مشغول به فعالیت بودند و در هر روز ۷۰۰ تا ۱۵۰۰ نفر کارگر روزمزد در این باغ فعالیت می کنند و تولید میوه این باغ سالانه بین ۷ تا ۱۰ هزار تن است و بحث کیفیت میوه برای ما حائز اهمیت است.

حجت الاسلام«سیدرضا موسوی»، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه آزادشهر گفت: تا سال ۹۲ این مجموعه در اختیار بنیاد مستضعفان بود و پس از آن اوقاف و امور خیریه برای افزایش برآوری این اراضی را از بنیاد تفکیک و در قالب مناقصه این اراضی را به بخش خصوصی واگذار می کنند.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه آزادشهر ادامه داد: در شهرستان آزادشهر و رامیان ۶۳۰ موقوفه وجود دارد و مهمترین موقوفه از نظر عرصه در این منطقه موقوفه سعدالله ایلخانی است که ۳۶۴ هکتار وسعت دارد.
حجت الاسلام موسوی بیان کرد: همه اهالی این خطه از برکات این موقوفه با خبر هستند و کارگران زیادی شامل ۷۰۰ تا یک هزار و ۵۰۰ نفر از این منطقه در این موقوفه فعالیت می کنند و لذا تاثیرات اقتصادی مثبتی برجای گذاشته است.