مددجویان کمیته امداد و بهزیستی با امضای تفاهم نامه با کانون خدمات الکترونیک قضایی از پرداخت هزینه های اداری در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی معاف شدند.

به گزارش پایگاه خبری خیرین، تفاهم نامه سه جانبه همکاری با هدف بهره‌مندی مددجویان از معافیت پرداخت تعرفه خدمات قضایی میان سیدمرتضی بختیاری، رئیس کمیته امداد، وحید قبادی دانا، رئیس سازمان بهزیستی و حسن روحانی‌نیا، مدیرعامل کانون خدمات الکترونیک قضایی به امضا رسید.

رئیس کمیته امداد در این مراسم با اشاره به تاکیدات رئیس قوه قضاییه در خصوص ایجاد ساز و کار اصولی برای ارائه خدمات قضایی و حقوقی به نیازمندان، گفت: امضای این تفاهم‌نامه یک اقدام ارزشمند است و کمک بزرگی به احقاق حقوق مددجویان در محاکم قضایی به شمار می‌رود.

بختیاری به معافیت مددجویان از هزینه‌‌های دادرسی اشاره کرد و افزود: ضروری بود که مددجویان از هزینه‌های اداری نیز معاف شوند که این تفاهم‌ به دنبال رسیدن به چنین مقصودی است.

وی با تاکید بر اهمیت حفظ کرامت مددجویان در فرآیندهای قضایی، خاطرنشان کرد: باید تکلیف شود که عدم دریافت تعرفه خدمات در دفاتر الکترونیک قضایی، همراه با تکریم و رعایت عزت نفس جامعه هدف باشد.

رئیس کمیته امداد با اشاره به راه‌اندازی میز خدمت در ادارات کمیته امداد سراسر کشور، با هدف ارائه مشاوره حقوقی به مددجویان، اضافه کرد: در کنار معافیت مددجویان از تعرفه خدمات در دفاتر الکترونیک قضایی، باید ارائه مشاوره و راهنمایی‌های حقوقی به مددجویان نیز در این مراکز تقویت شود.

حسن روحانی‌نیا، مدیرعامل کانون خدمات الکترونیک قضایی نیز اجرای این تفاهم‌نامه را یک گام بلند برای کمک به حل مسائل حقوقی و قضایی مددجویان کمیته امداد و بهزیستی دانست و گفت: باید سامانه‌ای طراحی شود تا با هدف تکریم خانواده‌های تحت حمایت، اطلاعات مشمولان این طرح به صورت برخط در دسترس دفاتر خدمات الکترونیک قضایی قرار گیرد.

قبادی رییس سازمان بهزیستی نیز در ادامه گفت: بعد از جلسه‌ای با رییس قوه قضاییه،  تلاش شد تا در نهایت به یک تفاهم نامه‌ای رسیدیم تا سازوکاری برای رسیدگی به امور قضایی و ارائه خدمات در کمیته امداد و بهزیستی فراهم شود.

وی ادامه داد: استفاده مدجویان از این امکانات برای احقاق حقوقشان از جمله اهداف بود؛ امروز یکی از وسایل پیگیری حقوق این افراد فراهم خواهد شد تا روند احقاق حقوق آن‌ها هموار شود. امید است بتوانیم وسیله‌ای باشیم که این افراد به حقوق خود برسند.

قبادی گفت: امید است نه تنها در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی بلکه در سایر موارد نیز تکریم شوند و بدانیم این عزیزان اگرچه محروم‌ترین اقشار جامعه هستند، اما محبوب‌ترین به شمار می‌روند.

 زارع پور رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه هم در سخنانی در این نشست گفت: قدم امروز گام بلندی است که باعث بسی خوشحالی است.

وی با بیان اینکه رییس قوه قضاییه همواره تاکید داشتند که مبادا کسی به دلیل تمکن مالی از دادرسی باز بماند تاکید کرد: باید شان و منزلت کسانی که مشمول تفاهم نامه می‌شوند رعایت شده و کسی متوجه عدم دریافت هزینه از این افراد، نشود.

وی ادامه داد: به زودی سامانه‌ای راه اندازی می‌شود تا مشخصات مشمولان به طور اتوماتیک در این سامانه باشد و اطلاعات را خواهیم گرفت تا در اختیار دفاتر قرار دهیم و کسی به دلیل هزینه دفاتر از احقاق حقوقش باز نماند.

روحانی‌نیا مدیرعامل کانون خدمات الکترونیک قضایی نیز گفت: در حال حاضر در کشور حدود ١١٠٠ دفتر خدمات الکترونیک قضائی وجود دارد که به عنوان ویترین قوه قضاییه است و در نقاط مختلف کشور مستقر هستند و بخش عمده‌ای از وظایف قوه قضاییه در این دفاتر انجام می شود و صلاحیت‌های جدیدی نیز به آن‌ها داده خواهد شد.

وی با اشاره به تاکیدات ریاست قوه قضاییه، اظهار کرد: توفیقی است که کانون دفاتر خدمات الکترونیک قضایی بتواند در این زمینه و در حمایت از اقشار محروم و تحت پوشش ورود کند.
روحانی‌نیا تصریح کرد: با امضای این تفاهم‌نامه می‌توانیم ادعا کنیم افراد محرومی که به دفاتر مراجعه می‌کنند، به تدریج از این امکان بهره‌مند می‌شوند که هیچ پرداختی نداشته باشند و این توفیقی برای نظام اسلامی است.
گفتنی است در پایان این نشست تفاهم نامه مشترک در راستای ارائه خدمات قضایی رایگان به امضای طرفین رسید.