با اتخاذ و اجرای سه تصمیم جدید از طرف دولت؛ بازار گوشی های مسافری شرایط بسیار وخیم و پیچیده ای پیدا کرده.بسیار پیچیده تر از قبل…

به گزارش خیرین به نقل از دیجیاتو با برداشته شدن معافیت ۸۰ دلاری واردات مسافری گوشی، اعمال نرخ ارز بر اساس سامانه سنا برای محاسبه حقوق و عوارض گمرکی و همچنین افزایش عوارض ورودی گوشی مسافری به ۲۶ درصد، از صبح امروز نرخ‌های رجیستری گوشی‌هایی که از طریق مسافران واقعی رجیستر می‌شوند افزایشی قابل توجه داشته است.

دولت با این سه تصمیم جدید می‌خواهد موبایل‌های مسافری را کاملاً بی‌صرفه کند؛ تا جایی که قیمت تمام شده‌ی یک موبایل مسافری از موبایلی که توسط واردکننده به کشور آمده، بیشتر باشد:

  • افزایش تعرفه واردات موبایل مسافری به ۲۶ درصد
  • حذف معافیت ۸۰ دلاری
  • محاسبه نرخ موبایل بر اساس نرخ سامانه سنا، به جای محاسبه بر اساس نرخ رسمی (۴۲۰۰ تومانی)

«مهدی محبی» رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی در گفتگو با دیجیاتو دلیل اعمال طرح‌های جدید را در ساماندهی بازار موبایل می‌داند و می‌گوید: «دولت باید به حق و حقوق خود برسد و مسافران واقعی نیز باید گوشی را برای مصرف شخصی بیاورند و نه برای تامین بازار، تا در حالت جدید، دیگر پاسپورتی خرید و فروش نشود.»

او در پاسخ به این پرسش که آیا قوانین جدید باعث بروز هرج و مرج در قیمت‌های بازار موبایل نمی‌شوند به دیجیاتو می‌گوید: «این موضوع لطمه‌ای به گوشی‌های بازار وارد نخواهد کرد و هدفش ساماندهی گوشی‌های مسافری است. اگر در بازار از گوشی مسافری استفاده می‌شد، حالا نباید این کار انجام بشود و تامین بازار باید از واردات تجاری و قانونی باشد.»

با اجرایی شدن این طرح، کاربرانی که گوشی مسافری وارد می‌کردند از افزایش شدید هزینه‌های رجیستری خبر داده‌اند و با انتشار تصاویری اعلام کردند که نرخ رجیستری انواع مدل‌های موبایل رشدی چند برابری پیدا کرده است.

بهای رجیستر کردن یک موبایل شیائومی Mi 9T Pro به ۷۰۰ هزار تومان رسیده است.

تا پیش از این واردات گوشی همراه مسافر تا ارزش ۸۰ دلار از پرداخت سود بازرگانی معاف بود و مازاد آن با ۲ برابر سود بازرگانی با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان محاسبه می‌شد. همچنین مبنای واردات گوشی همراه مسافر به جای ارز ۴۲۰۰، ارز سنای بانک مرکزی است که امروز، ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان قیمت داشته است.

هزینه تمامی این مدل‌های موبایل رشدی چند برابری داشته‌اند که به گفته افرادی که آن‌ها را رجیستر کرده‌اند، به ۴ الی ۵ برابر قیمت سابق می‌رسد.

افزایش نرخ رجیستری در برخی مدل‌های موبایل به شدت افزایش یافته به طور مثال گوشی پرچمدار وان پلاس که تا دیروز با ۳۵۰ هزار تومان رجیستر می‌شد، امروز با رقمی معادل یک میلیون و چهارصد هزار تومان قابل رجیستر شدن است.

گوشی آیفون ۱۰ اس مکس نیز که تا پیش از اجرای قوانین جدید با ۷۰۰ هزار تومان رجیستر می‌شد، حالا برای رجیستری شدنش به صورت مسافری باید دو میلیون ششصد هزار تومان پرداخت شود. قیمت رجیستری مدل‌های جدید آیفون پرو مکس هم با قیمتی بالاتر از ۳ میلیون تومان رجیستر می‌شوند.

گفتنیست برای اطلاع از نرخ ارز سنا می‌توانید به این لینک مراجعه کنید. باید دید این تصمیمات چه تاثیری بر بازار موبایل خواهد گذاشت

  • منبع خبر : https://digiato.com/article/2019/10/16/----/