از سوی شهرداری ها، مکان هایی به نام گرمخانه برای تحت پوشش قرار دادن افراد بی‌خانمان، کارتن خواب ها و آسیب دیدگان اجتماع ایجاد شده است.

پایگاه خبری خیرین به نقل از خبرگزاری مهر – نیوشا فتحی زاده: عصر یک روز تابستانی باشد یا غروب سرد یک روز پاییزی اگر بی‌خانمان باشی دیگر فرقی نمی‌کند آن روز چگونه سپری شده است، فقط می‌خواهی روز تمام شود. از آنجایی‌که با بلاتکلیفی دست و پنجه نرم می‌کنی به آمدن صبح دیگر هم علاقه‌ای نداری.
اینها از زاویه نگاه نگران و مضطرب یک فرد بی خانمان، بی سرپرست و یا عضوی از جامعه است که آسفالت خیابان و سنگ فرش پیاده رو خانه او است و سقف خانه اش هم آسمان خدا است.
و اما از زاویه ای دیگر نگاه همدردی و حمایت جامعه ای را داریم که شاهد صحنه هایی از زندگی یک شهروند خسته از گره های کور زندگی هستند، زندگی آنهایی که بی سرپناه بوده و سرگردان کوچه پس کوچه های شهر هستند.
اکنون این جامعه با مسئولیتی که دارد به دنبال راهکاری برای ساماندهی کارتن خواب ها و بی سرپناهی افراد بی خانمان و حل آسیب های ناشی از مشکلات آن در گرمخانه ها در دل شهرها است.

تنها دو گرمخانه با ظرفیت 190 نفر سهم کارتن خواب‌ها در کرج است

ظرفیت پذیرش در گرمخانه آقایان ۱۰۰ نفر است که تا ۱۳۰ نفر نیز قابل افزایش است

در این میان از سوی شهرداری ها، مکان هایی به نام گرمخانه برای تحت پوشش قرار دادن افراد بی‌خانمان، کارتن خواب ها و آسیب دیدگان اجتماع ایجاد شده است.

گرمخانه پناهگاه امن برای این قشر است که از خستگی روزها و تاریکی شب ها و سردی هوا به آنجا پناه می برند و تا جایِ خواب و وعده غذایی نصیبشان شود.

برای بررسی وضعیت گرمخانه‌های کرج با محمدرضا زین العابدینی معاون خدمات شهری شهرداری کرج گفتگویی ترتیب داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر دو گرمخانه در شهر کرج فعال است، اظهار کرد: گرمخانه مختص آقایان در میدان قدس کرج ‌واقع است و گرمخانه بانوان نیز در پارک شهید چمران، مجاورت فرهنگسرای طبیعت قرار دارد.

وی گفت: گرمخانه بانوان در گذشته در محدوده جغرافیایی فردیس واقع بود که بعد از جدایی فردیس، از کرج در سال ۹۶ به کرج منتقل شد.

معاون خدمات شهری شهرداری کرج افزود: ظرفیت پذیرش در گرمخانه آقایان ۱۰۰ نفر است که تا ۱۳۰ نفر نیز قابل افزایش است، ظرفیت پذیرش گرمخانه بانوان نیز با احتساب ظرفیت اضافی آن بالغ بر ۶۰ نفر است.

ممنوعیتی برای پذیرش معتادان متجاهر در گرمخانه‌های کرج وجود ندارد

زین العابدینی در خصوص ساعات پذیرش در گرمخانه‌های کرج، گفت: از ساعت ۵ بعدازظهر تا ۸ صبح پذیرش مراجعان در گرمخانه‌ها صورت می گیرد.

وی در بخش دیگری در خصوص مراجعه معتادان متجاهر به گرمخانه‌های کرج و نحوه پذیرش آنها نیز گفت: مراجعان به تبع افرادی هستند که سرپناهی ندارند و طبیعی است که در این میان‌ تعدادی نیز معتادان متجاهر باشند.

معاون خدمات شهری شهرداری کرج در پاسخ به این پرسش که آیا ممنوعیتی برای پذیرش معتادان متجاهر در گرمخانه‌های کرج وجود دارد یا خیر، گفت: خیر منعی نیست زیرا آنها بی سرپناه هستند و اگر در گرمخانه نیز پذیرش نشوند جایی را ندارند که بروند به ویژه در روزهای کنونی که هوا سرد است و نمی‌شود مدت طولانی را بدون فضای سر پوشیده‌ای سپری کرد.

زین العابدینی اضافه کرد: زمانی که در میان افراد پذیرش شده در گرمخانه‌ها، معتادان متجاهر نیز داشته باشیم میزان کنترل‌ها و مراقبت‌ها را بیشتر می کنیم.

وی در مورد اینکه چه تعداد از افراد پذیرش شده در گرمخانه‌های غیربومی هستند و از جاهای دیگر به البرز آمده‌اند نیز گفت: به طور متوسط حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد افراد پذیرش شده در گرمخانه‌ها بومی استان و باقی آنها یا خانواده زندانی‌های دربند زندان‌های البرز و یا افرادی هستند که خانواده هایشان در دیگر استان‌ها و شهرهای ایران زندگی می کنند و بنا به دلایلی خودشان‌ به تنهایی به البرز آمده اند.

پذیرش در گرمخانه‌های کرج محدودیت سنی دارد

معاون خدمات شهری شهرداری کرج با بیان اینکه در میان مراجعان گرمخانه‌ها تعدادی هستند که چندین سال است مرتب به این مکان ها می‌آیند و در گرمخانه می مانند، افزود: زمانی که ظرفیت پذیرش در گرمخانه‌ها پر شود برای پذیرش ظرفیت اضافی حتی میزهای اداری را نیز بر می‌داریم تا جای استراحت تمامی مراجعان را فراهم کنیم و اجازه نمی‌دهیم کسی پشت در گرمخانه بماند.

زین العابدینی با اشاره به اینکه بسیاری از مراجعان به گرمخانه ها افراد ثابتی هستند که در روزهای متوالی پذیرش می‌شوند، گفت: به عنوان‌ نمونه اگر ۱۰۰ نفر پذیرش در گرمخانه آقایان داشته باشیم ۷۰ نفر مراجعان ثابت و تنها ۲۰ نفر متغیر هستند.

وی توضیح داد: در شرایط خاص مانند روزهای خیلی سرد سال، پذیرش در گرمخانه ها در طول شبانه روز صورت می‌گیرد و بین افراد پذیرش شده نیز وعده های غذایی گرم توزیع می‌شود.

معاون خدمات شهری شهرداری کرج در خصوص اینکه آیا برای پذیرش افراد در گرمخانه‌های شهر کرج محدویت سنی وجود دارد، بیان کرد: افرادی که پذیرش می شوند بالای ۱۲ سال سن دارند اما اگر مراجعان با سن پایین تری نیز داشته باشیم آنها را به حال خود رها نمی‌کنیم و تا زمانی که خانواده‌هایشان پیدا شود تحویل بهزیستی داده شوند این کودکان را در دفتر پذیرش گرمخانه و دور از دیگر مراجعان نگه می‌داریم.

زین العابدینی با اشاره به اینکه در بحث تامین سرمایش و گرمایش گرمخانه‌ها مواردی مانند نصب کولر و بخاری‌های جدید اعمال شده است، افزود: از طرفی بخاری‌هایی که خراب شده بود نیز تعمیر شده است.

وی ادامه داد: به منظور شستشوی پتوها، ملحفه ها و یا لباس‌ها در گرمخانه آقایان و بانوان ماشین های لباس شویی قرار داده شده و از طرفی به طور مرتب پتوهای نو خریداری و تشک‌های قدیمی تعویض می‌شود.

معاون خدمات شهری شهرداری کرج درباره اینکه آیا انجمن‌های مردم نهاد برای کمک به تامین مایحتاج افراد پذیرش شده در گرمخانه‌های کرج مشارکتی داشته‌اند، گفت: موردی در خصوص این همکاری‌ها نداشته‌ایم تنها گاهی موسسات خیریه برای تامین وعده‌های غذایی افراد پذیرش شده در گرمخانه ها داوطلب می‌شوند.

  • منبع خبر : mehrnews.com/news/4790537