رئیس بنیاد مستضعفان از صرفه جویی 60 میلیون یورویی در صنعت حفاری نفت کشور به دنبال استقرار سکوهای حفاری شناور سحر 1 و 2 در منطقه خلیج فارس خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری خیرین به نقل از روابط عمومی بنیاد مستضعفان، سید پرویز فتاح در حاشیه بازدید از سکوهای حفاری شناور سحر یک و ۲ در منطقه خلیج فارس، با اشاره به فعالیت این سکوها اظهار کرد: بهمن ماه سال گذشته شرکت ملی نفت و شرکت نفت فلات قاره، طی قراردادی با بنیاد مستضعفان، به این دکل های حفاری ماموریت دادند که با استقرار در منطقه خلیج فارس، عملیات تعمیر و حفر تعدادی از چاه های نفتی را با هدف افزایش تولید و افزایش راندمان تولید نفت، عهده دار شوند.

رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به ظرفیت بسیار بالای دکل های شناور سحر یک و ۲ گفت: این دکل های شناور قابلیت های حفاری بسیاری دارند و امروز قیمت جایگزینی هریک از این دکل ها، بیش از ۲۰۰ میلیون دلار است و مجهز به بروزترین تجهیزات و تکنولوژی برای حفر چاه های نفتی هستند.

فتاح با اعلام خبر اورهال و بازسازی اساسی سکوی شناور سحر ۲ به دست متخصصان داخلی در ایران گفت: این سکوی ۸۰۰۰ تنی، به دست متخصصان داخلی و دانشمندان کشورمان در شرایط تحریمی بازسازی و اورهال شد و تمامی بخش های حساس این سکو شامل پمپ ها، سیستم های حفاری، سازه و تجهیزات فنی آن با توان نیروهای متخصص کشور بازسازی شد.

رئیس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه در حال حاضر ۴۵۰ نفر بر روی دکل های شناور سحر یک و ۲ مشغول به کار هستند و تعدادی قابل توجهی نیز وظیفه پشتیبانی از عملیات این دو سکو را عهده دارند، ادامه داد: این دو سکوی حفاری شناور، قابلیت حفاری انواع چاه های عمودی، با زاویه و حتی افقی را دارند.

فتاح با بیان اینکه فعالیت در میادین مشترک، یک ضرورت است گفت: ما در این بخش به دنبال افزایش تولید نفت و افزایش راندمان هستیم.

وی با غرورآمیز توصیف کردن، انجام تمامی ماموریت های نفتی کشور با تکیه بر تخصص داخلی و ایرانی گفت: این سکوهای حفاری در مالکیت ایران هستند و تمام کارکنان و ناظران آنها نیز جزو متخصصان داخلی و دانشمندان ایرانی هستند و با توان این جوان ها، تمامی قطعاتی که تا پیش از این توسط شرکت های خارجی تعمیر می شد، در داخل کشور نوسازی و تعمیر می شود.

رئیس بنیاد مستضعفان با قابل تقدیر خواندن اعتمادی که به جوانان متخصص داخلی شد تا این ماموریت به دست آنها انجام شود گفت: در شرایط امروز می توانیم به جرأت بگوییم که هیچ تقاضایی در کشور معطل تحریم ها نیست و تحریم دشمنان علیه کشورمان شکست خورده اند.

وی گفت: ما همچنین به مسئولان وزارت نفت اعلام کرده ایم که آمادگی داریم تا در صورت نیاز به حضور دکل حفاری شناور سوم در منطقه خلیج فارس، این نیاز کشور را نیز تامین کنیم.

فتاح در پایان با اشاره به اینکه تمامی نیازهای سکوهای حفاری سحر یک و ۲ برای انجام ماموریتشان از داخل تامین می شود گفت: نکته قابل توجه این است که در صورت عدم وجود چنین سکوهای حفاری در کشور، انجام ماموریت سکوهای حفاری شناور سحر یک و ۲، نیازمند بیش از ۶۰ میلیون یورو بود که امروز خوشبختانه با وجود این ۲ سکوی شناور حفاری، هیچ ارزی برای ماموریت های محوله از کشور خارج نمی شود و تمام هزینه ها به صورت ریالی انجام می شود.

ماموریت سکوهای حفاری سحر ۱ و ۲ برای تعمیر و حفر ۲۲ حلقه چاه نفت در خلیج فارس

جواد اوجی در حاشیه بازدید رئیس این بنیاد از سکوهای حفاری شناور سحر یک و ۲ اظهار کرد: سکوهای حفاری شناور سحر یک و ۲ تا امروز بالغ بر ۵۰ هزار متر حفاری در میادین نفتی خلیج فارس داشته اند و طی قرارداد منعقد شده با شرکت نفت فلات قاره، این سکوهای حفاری وظیفه حفاری و تعمیر ۲۲ حلقه چاه نفت در میادین سیری، بهرگان و خارک را ظرف ۲ سال آینده، عهده دار شده اند.

مدیرعامل هلدینگ انرژی گستر سینا با اشاره به عملیات بزرگ اورهال سکوی حفاری شناور سحر ۲ در کشور گفت: دکل حفاری سحر ۲ توسط شرکت های داخلی نوسازی و بازسازی کامل شد و با اورهال این سکو حفاری در داخل کشور، از خروج بیش از ۷ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری شد.

وی خاطرنشان کرد: اورهال این سکوی حفاری، تحت بازرسی فنی و استانداردهای جهانی صورت گرفته و در جریان تعمیرات اساسی این دکل حفاری، آندهای جداشونده پایه های دکل، ورق های فرسوده، خطوط لوله موتورخانه آب شیرین کن و تسویه گِل دکل سحر ۲، تعویض شد و علاوه بر آن، شیرآلات سکو، مخازن سوخت و آب شیرین کن، سیستم تسویه گِل و سیستم های مکانیکی و ابزار دقیق این دکل حفاری تحت فرایند تعمیرات اساسی کامل قرار گرفت.