امیدواریم با اجرای طرح ایران مهربان ، تا سال آینده هیچ یتیم نیازمند بدون حامی در کشور نداشته باشیم.

به گزارش پایگاه خبری خیرین به نقل از پایگاه اطلاع ‌رسانی کمیته امداد ، سید مرتضی بختیاری در مراسم گلریزان طرح ایران مهربان که با حضور آیت‌الله صدیقی، امام جمعه تهران، قاضی‌زاده هاشمی، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، پیروز حناچی، شهردار تهران و تنی چند از مقامات دولتی و لشکری‌ و خیران و حامیان برجسته طرح اکرام ایتام برگزار شد با اشاره به توصیه‌های ائمه معصومین (ع) در زمینه رسیدگی به ایتام و نیازمندان افزود: امیدواریم با اجرای طرح «ایران مهربان» با کمک مردم نیکوکار، خیران و نهادهای مختلف در سال ۱۴۰۰ هیچ یتیم نیازمند بدون حامی در کشور نداشته باشیم.

وی با بیان اینکه پویش ایران مهربان از سالروز میلاد با سعادت حضرت امیرالمومنین (ع) آغاز می‌شود، ادامه داد: این پویش تا شب شهادت حضرت علی (ع) که ملقب به ابوالایتام هستند، ادامه دارد.

رئیس کمیته امداد به توفیقات طرح اکرام ایتام در حمایت از فرزندان نیازمند کشور اشاره و خاطرنشان کرد: مردم در طرح اکرام ایتام غوغا کردند و خیرانی در کشور داریم که بیش از ۹۰ هزار یتیم را تحت حمایت مادی و معنوی خود دارند.

بختیاری با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب بر مردمی شدن امدادرسانی در کمیته امداد تاکید دارند، اظهار کرد: باید از ظرفیت مردم و تجربه طرح اکرام برای گسترش حمایت‌ها از ایتام و نیازمندان استفاده کنیم.

وی گفت: در قرآن کریم ۲۱ آیه در مورد ایتام آمده است و می‌دانیم که اشک یتیم عرش خدا را به لرزه می‌اندازد.

رئیس کمیته امداد با اشاره به مذاکرات کمیته امداد با معاون اول رئیس‌جمهور، اضافه کرد: دبیرخانه طرح ایران مهربان در استانداری‌های سراسر کشور تشکیل شده است.

وی بر ضرورت فرهنگ‌سازی رسانه‌ای در موضوع حمایت از ایتام تاکید کرد و افزود: مردم همواره در کار خیر و احسان از مسئولان جلوتر هستند و در این زمینه نقش رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی قابل توجه است.

بختیاری با بیان اینکه در حال حاضر سرانه پرداختی به ایتام ماهانه حدود ۴۵۰ هزار تومان است، افزود: ایتام تحت حمایت امداد اماناتی هستند، که بسیاری از آنان به مدارج عالی شغلی، تحصیلی و اجتماعی رسیده‌اند و در حال حاضر نیز شش هزار نخبه دانش‌آموز و دانشجو تحت حمایت کمیته امداد هستند.

در ادامه این مراسم علی‌ عسگری، رئیس سازمان صدا و سیما با بیان اینکه تمام اقدامات در نظام جمهوری اسلامی باید معطوف به عدالت علوی باشد، گفت: در رسیدگی به ایتام باید از سیره امیرالمومنین پیروی کنیم.

وی اجرای طرح ایران مهربان را یک ابتکار ارزشمند از کمیته امداد دانست و افزود: سازمان صدا و سیما از این پویش سراسری حمایت می‌کند و در تمام برنامه‌ها با موضوع انفاق به این طرح خواهد پرداخت.

در این مراسم همچنین محمد امید، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: هیچ طرحی در کمیته امداد به اندازه اکرام ایتام مورد توجه مردم قرار نگرفته است و همه نهادها، دولت و مجلس نیز به دلیل موضوع این طرح که ایتام هستند، نگاه ویژه‌ای به آن داشته‌اند.

وی با بیان اینکه امروز شرایط ایتام نیازمند نسبت به گذشته بهتر شده است، خاطرنشان کرد: با همکاری کمیته امداد، ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، بهزیستی و دیگرنهادها سال آینده ۳۲ هزار واحد مسکن برای ایتام روستایی ساخته خواهد شد و امیدواریم با تخصیص اعتبار ۴۸۰۰ میلیارد تومانی این طرح تا پایان دولت دوازدهم به نتیجه برسد.

در پایان این مراسم تعدادی از خیران و حامیان برجسته طرح اکرام به بیان تجربیات و برنامه‌های خود برای حمایت بیشتر از ایتام و کودکان نیازمند پرداختند.