رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه افزود : مثل دوران موقوفه «ربع رشیدی» علم باید از ایران و به زبان فارسی به اروپا و دنیا منتقل شود.

به گزارش پایگاه خبری خیرین به نقل از خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید مهدی خاموشی در گفتگویی در پاسخ به این سؤال که چگونه می‌توان به تمدن اسلامی بازگشت، گفت: ایده اصلی انقلاب اسلامی، یافتن راهی برای بازگشت انسان به فرامین وحیانی و نیز بازگشت انسان شهری شده به همان مخلوق آزاد با ایمانی موحدانه است که مبتنی بر شرع عمل می‌کند و عبادت خدا برایش اصل است.
وی ادامه داد: انقلاب اسلامی برای تحقق جامعه مطلوب خود این مسیر را طی کرده است.در این میان هم نقص و کم‌کاری بوده و هم تقابل و دشمنی و عناد وجود داشته است و همچنین نظام مستبد سابق با ایجاد وابستگی‌ها از دلایل مهم عقب نگاه داشته شدن ایران بوده است.مسلم آن است که اگر انقلاب اسلامی بخواهد نقش مؤثر در آینده بشریت ایفا کند باید به سطوت و سلطنت علمی نائل آید.
خاموشی تأکید کرد: تولید علم در جغرافیای ایران و نیز تلاش جمیع دانشمندان و طلاب یک اصل است تا در این مسیر پرشتاب به‌پیش رفت. شما مستحضرید که همواره رهبری انقلاب اولین حامی جهش علمی در کشور بوده است.مثلاً در مسئله امنیت از روزی که بچه‌های ما در رادار و ضدهوایی قدرت یافتند که به تکنولوژی غربی پهلو می‌زد ثابت شد که ایران در تکنولوژی نظامی و دفاعی سرآمد است. مصداق آیه «و اعدوا لهم ما استطعتم من قوه و من رباط الخیل ترهبون….». (هر نیرویی که در توان دارید برای مقابله با دشمنان مهیا سازید و همچنین اسب‌های ورزیده برای آنکه دشمنان خود و خدا را بترسانید و…) این نشان‌دهنده ترس از قدرت علمی بچه‌های ما دارد، همان بچه‌هایی که در مکتب ایثار و شهادت رشد یافتند و امروز در راه علم و تحقیق ایثار می‌کنند.
وی یادآور شد: مستحضرید که حضرت آقا نسبت به گام دوم انقلاب بیانیه‌ای صادر کردند که این گام دوم یک نخ تسبیح دارد که همان اهداف بلند انقلاب اسلامی است و اینکه کنش‌های زمان کنونی بر چه مبنایی باید شکل بگیرد .آقا در حال حاضر بیشترین تکیه را بر تولید علم دارند و به نسل جوان توصیه می‌کنند با خواندن تاریخ درس عبرت بگیرند و بدانند با تکیه بر آمریکا و دیگر قدرت‌های پوشالی و مادی جهان امروز ما نمی‌توانند به قله‌های علمی دست یابند، چون آن‌ها این «علم» را به شما نمی‌دهند.باید خودتان تولید کنید.
خاموشی افزود: برای مثال امروزه دانشمندان ما در حوزه هسته‌ای به توانایی تولید نسل‌های مختلف «دستگاه‌ها» دست‌یافته‌اند و آبشارها را نصب می‌کنند اگر در لیزر توسعه یافته‌ایم، اگر ما امروز به کشورهای آسیای شرقی دانشمند نانو صادر می‌کنیم و حتی به ژاپن و دیگران طرح درس می‌دهیم و اگر امروز در مسائل دفاعی یکی از قطب‌های جهان هستیم، اگر در المپیادهای علمی موفق هستیم نتیجه و اثر مستقیم همان مسیری است که می‌بایست طی می‌شد و طی شده است. آن‌چنان‌که به نظر می‌رسد گام دوم انقلاب به ما می‌گوید که تنها به‌وسیله علم می‌توانید خودتان را رفعت بدهید . رفاه ملت را افزایش دهید و هزینه زندگی را کاهش بدهید و زندگی و معیشت مطلوب ایجاد کنید و این از اهمیت توجه به علم است که شما به قدرت دفاعی بالا نائل شده‌اید و می‌توانید مرزهای انقلاب را گسترش دهید و شادابی شاخ و برگ هویت انقلاب انسانی اسلامی خود را به نظاره بنشینید.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه سخنانش اظهار کرد: در اتریش با دانشمند دین‌شناسی ملاقات کردم که مرد مسنی بودند که اینک در قید حیات نیستند ، ایشان سلام خیلی گرمی به رهبری رساندند و از ایشان با احترام و ادب فراوان و اتصاف القابی مانند رهبر حکیم و فرزانه یاد کردند .ایشان در بیان گذشته علمی ایران متذکر شدند که در سابق که شما در شهر تبریز «ربع رشیدی»( مکانی به‌مثابه دانشگاه امروزی و مجمع علما و دانشمندان در ۷۰۰ سال پیش) داشته‌اید در اروپا از علم اثری نبود و اضافه کرد درگذشته علم از دروازه ایران به اروپا راه می‌یافت و حالا در عصر جدید به نظر می‌رسد باپشتکار علمی شما ، این اتفاق دوباره در حال تجدید باشد.
خاموشی تصریح کرد: با توجه به سخنان این دانشمند ان‌شاءالله آیندگان مقالات علمی را به فارسی بخوانند و به فارسی اشراف داشته باشند.هم‌اینک در خیلی از مناطق جهان می‌بینیم که عده‌ای به فارسی تکلم می‌کنند.مثلاً من در آفریقای جنوبی در حین بحث‌های فلسفی می‌دیدم که عده‌ای حرف من را متوجه می‌شوند.در این زمینه از ایشان سؤال کردم و ایشان گفتند که مدت سیزده سال در ایران ساکن بوده و به تحقیق و تتبع مشغول بوده‌ام و حدود سی کتاب را هم ترجمه کرده‌ام.شخص دیگری که توانایی علمی بالایی داشت والان در اروپا ساکن است بیان می‌داشت که با کمک گروهم تاکنون شصت کتاب را ترجمه کرده‌ام.ان‌شاءالله آیندگان علم را از ایران به فارسی بخوانند.
خاموشی سپس در جواب این پرسش که وقف تا چه اندازه می‌تواند در توزیع و گسترش علم مؤثر باشد، افزود:به نظر می‌رسد وقف نهادی است که باوجود قید «مدیریت صحیح و خوب همراه با دقت نظر اقتصادی»و ایضاً مراعات نیات واقف می‌تواند پشتوانه قدرتمندی برای علم و تحقیق و آموزش در کشور باشد. دعا کنید که بنده در دوران کوتاه مدیریت خود و نیز آیندگان بتوانند وقف را به قله جایگاه حقیقی آن بنشانند. بتوانند صورت مادی وقف را به رخ بکشند و از آن برای توسعه علم و دانش استمداد طلبند.
وی در زمینه میزان موقوفات موجود در حوزه علم نیز گفت: در این زمینه آماری به‌صورت کلی وجود دارد مثلاً ۶ هزار موقوفه آموزشی داریم؛ اعم از وقف در عرصه یا عیان و یا هر دو مشترکا و نیز صدها و هزاران موقوفه دانشگاهی داریم، منتها چون دانشگاه ها دارای هویت مستقل هستند مثلاً صنعتی شریف، شهید بهشتی یا آزاد؛ هر کدام موقوفات مختص به خود را دارند.

  • منبع خبر : mehrnews.com/news/4770369