کمپین «غذا برای یتیمان» که بزرگترین کمپین خیرخواهانه مسلمانان در آلمان به شمار می رود، به دلیل بحران کرونا با چالش های زیادی روبرو شده است

به گزارش پایگاه خبری خیرین به نقل از خبرگزاری مهر، به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در آلمان، بحران کرونا نه تنها فعالیت‌های اقتصادی، فرهنگی و هنری در آلمان را مختل کرده است، بلکه این بیماری موجب شده که فعالیت‌های اجتماعی و خیرخواهانه در این کشور نیز با مشکل مواجه شود.

کمپین «غذا برای یتیمان» که بزرگ‌ترین کمپین خیرخواهانه مسلمانان در آلمان به‌شمار می‌رود، به دلیل بحران کرونا با چالش‌های زیادی روبرو شده است. با این وجود، مسئولان این کمپین تلاش کرده‌اند تا با ایده‌های خلاقانه به جنگ مشکلات بروند.

«غذا برای یتیمان» عنوان کمپینی است که سازمان امداد اسلامی آلمان از سال ۲۰۱۳ برای کمک به یتیمان در کشورهای محروم راه‌اندازی کرده است. این کمپین هر سال با مشارکت هزاران نفر از مسلمانان و غیرمسلمانان در آلمان شکل می‌گیرد. روش کار نیز بدین ترتیب است که شهروندان آلمانی در حالی‌که در کنار یکدیگر غذا می‌خورند، مبالغی را نیز برای کمک به یتیمان اهدا می‌کنند. این در حالی است که شیوع بیماری کرونا در سال جاری، برگزارکنندگان این کمپین را با مشکلات اساسی مواجه کرده است.

نوری کوسلی، معاون مدیرعامل سازمان امداد اسلامی اسلامی آلمان، در این باره می‌گوید: شیوع بیماری کرونا، ما را با چالش‌های زیادی مواجه کرده است. در بسیاری از ایالت‌های آلمان ما شاهد محدود شدن تماس‌های افراد، فاصله‌گذاری اجتماعی و تعطیلی بسیاری از کسب‌وکارها بودیم. در بسیاری از شهرها، گردهمایی افراد ممنوع شده بود و بدین ترتیب ما نتوانستیم به روش سال‌های قبل، کمک‌های شهروندان را جمع‌آوری کنیم.

کوسلی با توضیح این نکته که اعضای سازمان پس از مشورت با یکدیگر تصمیم گرفته‌اند تا روش‌های دیگری را برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی امتحان کنند گفت: با وجود بحران کرونا، ما تصمیم گرفتیم که روش‌های دیگری را به کار ببریم. بنابراین ما سایتی را برای ارائه غذاها راه‌اندازی کردیم تا شهروندان بتوانند به صورت آنلاین غذاهای مورد نظر خود را سفارش دهند و هزینه آن را در اختیار خیریه قرار دهند. همچنین ما کار مشترکی را با گروه استندآپ کمدی ربل‌کمدی آغاز کردیم. علاوه بر این‌ها، سازمان امداد اسلامی آلمان در آیفل، یک برنامه دوچرخه سواری ترتیب داد و از شرکت‌کنندگان خواست تا مبلغی را برای کمک به کودکان یتیم پرداخت کنند.

به‌نظر می‌رسد که برنامه دوچرخه‌سواری در آیفل با استقبال زیادی مواجه شده است. یکی از شرکت‌کنندگان در این برنامه می‌گوید: برنامه دوچرخه‌سواری ایده بسیار خوبی بود. ما پس از مدت‌ها در یک برنامه گروهی شرکت کردیم، روز خوبی را با یکدیگر گذراندیم و هم‌زمان برای کودکان بی‌سرپرست نیز پول جمع‌آوری کردیم.

هرچند شرایط کمپین «غذا برای یتیمان» تغییر کرده است، اما اعضای سازمان امداد اسلامی آلمان از شرایط ناراضی نیستند. نوری کوسلی در این باره می‌گوید: «بسیاری به دلیل بیماری کرونا، نتوانستند در ضیافت غذا برای یتیمان شرکت کنند، اما به اشکال دیگری کمپین را همراهی کردند. ما از همه کسانی که از کمپین کمک به کودکان یتیم حمایت کرده‌اند، سپاسگزاریم. متأسفانه با شیوع بیماری کرونا، وضعیت بسیاری از کودکان بی‌سرپرست در کشورهای در حال توسعه بدتر شده است. آن‌ها در حال حاضر به کمک همه ما نیاز دارند.»

از زمان آغاز این کارزار در سال ۲۰۱۳، تقریباً ۲۰۰ هزار نفر از سراسر آلمان، در کمپین «غذا برای یتیمان» شرکت کرده‌اند. این کارزار بزرگترین کمپین داوطلبانه آلمان است که با همراهی شهروندان مسلمان و غیرمسلمان آلمان انجام می‌شود.