وی تاکید کرد: احداث قطعه نخست آزاد راه تهران شمال یک افتخار است که توانسته مدل جدیدی از راهسازی در کشور و استانداردهای بالای جهانی را به نمایش بگذارد.

به گزارش پایگاه خبری خیرین به نقل از روابط عمومی بنیاد مستضعفان، سید پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان در حاشیه بازدید مشترک با محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه از آزاد راه تهران شمال اظهار کرد: تا سال ۹۳ قطعه اول این آزاد راه تنها ۱۷ درصد پیشرفت داشت و امروز به حدود ۱۰۰ درصد رسیده است.
وی با بیان اینکه دولت به تعهداتش در احساس قطعه نخست آزاد راه تهران شمال عمل کرده است گفت: در اوج فعالیت کاری احداث آزاد راه تهران شمال، ۵ هزار نفر مشغول کار بودند و بهره‌برداری از این آزاد راه و احداث آن در بخش‌های مختلف اقتصادی گردشگری و اشتغال تاثیرگذار بوده و خواهد بود.

رئیس بنیاد مستضعفان ادامه داد: با بهره برداری از قطعه نخست آزاد راه تهران شمال که طولی در حدود ۳۲ کیلومتر دارد صرفه جوئی در وقت و مصرف سوخت خواهد شد.

وی با اشاره به توانمندی بالای مهندسین و طراحان آزاد راه تهران-شمال گفت: ۱۷ پیمانکار ایرانی در احداث قطعه نخست آزاد راه تهران شمال حضور داشتند و از پتانسیل مهندسان و مشاوران ایرانی در ساخت این قطعه استفاده شد.

وی تاکید کرد: احداث قطعه نخست آزاد راه تهران شمال یک افتخار است که توانسته مدل جدیدی از راهسازی در کشور و استانداردهای بالای جهانی را به نمایش بگذارد.

رئیس بنیاد مستضعفان در ادامه در واکنش به بی تاثیر بودن تحریم ها در احداث و ساخت آزاد راه تهران شمال گفت: خوشبختانه با اعمال تحریم های ظالمانه علیه کشورمان نه تنها چیزی تعطیل نشد بلکه حتی کار در پروژه آزاد راه تهران شمال سرعت گرفت و کار به صورت سه شیفت پیگیری شد.

فتاح در ادامه با تشریح آخرین وضعیت احداث قطعه نخست آزاد راه تهران شمال گفت: در حال حاضر این قطعه از نظر ابنیه به صورت ۱۰۰ درصد تکمیل شده و خط کشی و نصب علائم و روشنایی در حال پایان است و هر زمانی که دولت آمادگی داشته باشد ما برای افتتاح و بهره‌برداری این قطعه از آزاد راه آماده‌ایم.

رئیس بنیاد مستضعفان همچنین درباره توافقات صورت گرفته میان بنیاد و دولت و قول دولت برای احداث و تکمیل قطعه دوم آزاد راه تهران شمال گفت: قطعه دوم آزاد راه تهران شمال ۲۲ کیلومتر است که تا اوایل سال ۱۴۰۰ می تواند ۵۰ درصد آن به بهره‌برداری برسد به گونه‌ای که عبور به سمت شمال از آزاد راه انجام شده و مسیر بازگشت از مسیر جاده چالوس انجام شود.

وی تاکید کرد: امروز اعلام کردم که پیمانکاران قطعه اول آزاد راه به قطعه دوم منتقل شوند و تکمیل بخش دوم آزاد راه با توجه به کمک‌های دولت برای این قطعه، با سرعت ادامه پیدا کند.

فتاح در پاسخ به سوالی درباره استقرار ماشین های راهداری اورژانس و سایر تجهیزات مورد نیاز در قطعه نخست آزاد راه نیز گفت: در حال حاضر دو پمپ بنزین در ابتدا و انتهای قطعه نخست قرار دارد و قرار است ٢ پمپ بنزین موقت نیز در مسیر تعبیه شود و با همکاری دستگاه‌های مسئول نیز اورژانس و راهداری در مسیر استقرار خواهند داشت.

وی با تقدیر و تشکر از همکاری دولت گفت: ۵۰ درصد سرمایه گذاری قطعه نخست آزاد راه از سوی بنیاد انجام شده و ۵۰ درصد نیز از سوی دولت؛ خوشبختانه دولت نیز به تعهدات خود برای واگذاری زمین عمل خواهد کرد. فتاح ادامه داد: البته بخشی از سرمایه گذاری بنیاد مستضعفان هم از طریق عوارض بازمی‌گردد که قرار است عواید حاصل از آن برای محرومیت زدایی در مناطق محروم هزینه خواهد شد.

رئیس بنیاد مستضعفان درباره هزینه ساخت قطعه دوم آزاد راه تهران شمال نیز گفت: ۵٠ درصد از اعتبار این قطعه که معادل ٢٠٠٠ میلیارد تومان است که قرار است توسط دولت تامین شود و ۵٠ درصد هم سهم بنیاد مستضعفان است.