رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه صبح امروز در نشست مدیران کل اوقاف و امور خیریه استان‌ها با تأکید بر لزوم مطالعه دقیق وقف نامه ها ، گفت: مدیران اوقاف باید به‌طور نافذ و قدرتمند امور خیریه را پیگیری و احیا کنند.

به گزارش پایگاه خبری خیرین به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، نشست دوروزه مدیران کل اوقاف و امور خیریه استان‌ها صبح امروز با حضور دکتر سید مهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و جمعی از معاونان و مدیران کل ستادی این سازمان در سالن اجتماعات ساختمان مهر سازمان اوقاف آغاز به کار کرد. حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مهدی خاموشی در ابتدای این نشست با قرائت آیه «لَا تَجِدُ قَوْمًا یُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ یُوَادُّونَ مَنْ حَادَّ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَوْ کَانُوا آبَاءَهُمْ أَوْ أَبْنَاءَهُمْ أَوْ إِخْوَانَهُمْ أَوْ عَشِیرَتَهُمْ…»، گفت: مؤمنین قومی را که با خدا و رسول او مخالفت کرده‌اند، دوست نمی‌دارند. رئیس‌جمهور محترم ما به سازمان ملل تشریف برده‌اند برای اینکه پیام دیپلماسی ایران اسلامی را به جهان برسانند. پیام ما روشن است؛ما با هیچ‌کس در دست پایین مذاکره نخواهیم کرد.  وی ادامه داد: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران در منطقه در بالادست قرار دارد. رهبر معظم انقلاب اسلامی با برگرفتگی تام انقلاب اسلامی از پیام عاشورا چنین مسیری را طی می‌کنند و ما از تحریم‌ها نیز عبور خواهیم کرد.  

کیان یک سازمان بسته به کنش مدیران آن است

خاموشی بر اهمیت مسیر ایثار و شهادت بر اساس مکتب عاشورا تأکید کرد و یادآور شد: کشوری که در طول چهار دهه توانسته است از تمام مصیبت‌ها، مشکلات و دسیسه‌هایی که دشمنان برایش طراحی کرده‌اند، برون‌رفت داشته باشد از تحریم‌ها نیز عبور خواهد کرد.  وی با اشاره به پیشرفت‌های متعدد علمی و نظامی در کشور، افزود: وقتی‌که ما پهپاد آمریکایی را می‌زنیم یعنی لبه و قله تکنولوژی آمریکا با لبه و قله تکنولوژی ایران برخورد کرده و نابود شده است. این تفکر بزرگی بوده است که توانسته است در جریان تحریم‌ها خودش را در نقطه‌ای قرار دهد که دشمن تادندان‌مسلح را زمین‌گیر کند.  رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در بخش دیگری از سخنانش گوشزد کرد: کیان یک سازمان بسته به کنش مدیران آن است و مدیران و کارمندان محترم سازمان اوقاف دارند این مسیر را به‌خوبی طی می‌کنند. خاموشی سپس به ظرفیت‌های مختلف سازمان اوقاف در زمینه‌های مذهبی، درمانی ، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی اشاره کرد و گفت: تقاضای من از مدیران محترم استانی این است که ظرفیت‌های سازمان اوقاف را به‌خوبی بشناسند. برگ به برگ وقف نامه ها را بخوانید و عمل کنید چون جریان وقف از کف آغاز می‌شود.  

هویت اهل‌بیتی کشور ما با امامزاده‌ها عجین است

 وی در ادامه سخنانش به ظرفیت بزرگ امامزادگان و بقاع متبرکه در کشور اشاره کرد و گفت: محبت اهل‌بیت (ع) از برکت وجود امامزادگان در دل این کشور و مردمش جا گرفته است. هویت اهل‌بیتی کشور ما با امامزاده‌ها عجین است.  رئیس هیئت‌امنای سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به اجرای طرح شمیم حسینی در محرم امسال، اضافه کرد: پیگیری کردیم که هیئات مذهبی بیایند و با بقاع متبرکه ارتباط برقرار کنند تا بتوانیم با محوریت بقاع متبرکه از هیئات حمایت کنیم. تلاش می‌کنیم که ظرفیت طرح شمیم حسینی در سال بعد دو برابر امسال شود. دکتر خاموشی در بخش دیگری از سخنان خود به خدمات مواکب سازمان اوقاف در راهپیمایی اربعین اشاره کرد و خطاب به مدیران استانی سازمان اوقاف گفت: تلاش خود را برای برگزاری با شکوه مراسم اربعین دوچندان کنید. اربعین جریانی است که انگار انقلاب اسلامی را به آغوش گرفته و با خودش به جلو می‌برد.  

تأکید بر نقش سازمان اوقاف در کاهش آسیب های اجتماعی وی در ادامه به موضوعات و مسائلی همچون تبیین طرح نصب امین برای موقوفات بزرگ و مهم کشور، چگونگی ارائه تدابیر لازم برای احیای موقوفات بر اساس نیت واقف و لزوم نظارت بر وضعیت مدارس وقفی در کشور پرداخت و ادامه داد: نظارت بر فعالیت دارالایتام‌ها ، بهداشت و درمان، صندوق قرض‌الحسنه و آزادی زندانیان ازجمله مسائلی بوده است که ما در امور خیریه پیگیری کرده‌ایم. مدیران اوقاف باید به‌طور نافذ و قدرتمند امور خیریه را پیگیری و احیا کنند. دکتر خاموشی به تبیین نقش آزادی زندانیان در جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی و ازهم‌پاشیده نشدن خانواده‌ها پرداخت و گفت: باهمت سازمان اوقاف ۳۰۲ زندانی در ایام عید غدیر به آغوش خانواده‌های خود بازگشتند بنابراین سازمان اوقاف با ظرفیت‌هایی که دارد می‌تواند در کاهش آسیب‌های اجتماعی در کشور مؤثر واقع شود. رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه به اهمیت ارتقای بهره‌وری موقوفات اشاره کرد و گفت: پروژه‌های مختلف در کمیته بهره‌وری سازمان ارزیابی می‌شود. کمیت بالایی از زمین‌های کشاورزی در اختیار اوقاف است که باید در این مورد فکر جدی شود. همین‌جا فرصت طلایی خروج از تحریم به دست می‌آید. ما می‌توانیم با ایجاد زنجیره‌های ارزشی در مجموعه‌های کشاورزی خود با تحریم مقابله کنیم. وی بخش پایانی صحبت‌های خود را به اهمیت فعالیت‌های دانش‌بنیان اختصاص داد و گفت: امروز افتخار دارم اعلام کنم یکی از قوی‌ترین کارخانه‌های تولید تجهیزات پزشکی موقوفه «دانش‌سلامت کوثر» است. 

  • منبع خبر : https://www.oghaf.ir/news/view-329177.aspx