معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: مهمترین اولویت در فرزند خواندگی ، رعایت مصالح عالیه کودک است و خانواده او باید از همه جهات مناسب باشد.

به گزارش پایگاه خبری خیرین ؛ حبیب الله مسعودی فرید روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: بهزیستی نیز دو ماه خانواده را زیر نظر دارد که ببیند آیا این خانواده صلاحیت دارد و سپس براساس منافع عالیه کودک اقدام کند.
وی با اشاره به راه اندازی سامانه فرزند خواندگی به آدرس http://adoption.behzisti.net در اردیبهشت سال جاری گفت: این سامانه، قوانین و آیین نامه های لازم را به زوج ها ارائه می دهد و فرد با آگاهی کامل در این سامانه ثبت نام می کند و به طور مثال می داند که اگر فرزند نوزاد بخواهد در خوشبینانه ترین حالت باید پنج سال منتظر بماند اما اگر خواستار کودکی با سن بالاتر مثلا ۶ ساله باشد شاید ۶ ماه باید منتظر بماند.

مسعودی فرید تاکید کرد: برای سپردن حضانت فرزندان به افراد باید ملاحظاتی را اعمال کنیم و اصولا هدف اصلی قوانین مصوب مجلس که بهزیستی مکلف به اجرای آن است، مصلحت کودک است.

معاون سازمان بهزیستی اظهار داشت: یکی از مزایای راه اندازی سامانه فرزند خواندگی این است که افراد ثبت نام شده در این سامانه، قابل رهگیری هستند و می توان تعیین کرد که آیا فرآیند فرزند خواندگی طبق روال صورت گرفته است و اگر غیر از این باشد، سیستم هشدار می دهد.

وی ادامه داد: همه فرآیندهای فرزند خواندگی در این سامانه شفاف است. افرادی که اقدام به خرید کودک می کنند، شرایط لازم برای نگهداری از کودکان را ندارند.

مسعودی فرید خاطرنشان کرد: اکنون ۱۰ هزار کودک در ۶۸۰ مرکز شبانه روزی بهزیستی به سر می برند که حداقل سه تا چهار هزار کودک آن قابل واگذاری نیستند و به دلایل موقت در این مراکز نگهداری می شوند. به طور مثال والدی که بیماری روانشناختی شدید دارد یا والدی که به دلیل چک برگشتی ۶ ماه تا یک سال در بیمارستان یا زندان به سر می برند و سابقه جرمی هم ندارند که کودک از آنها سلب حضانت شود، فرزندان آنها به طور موقت در مراکز بهزیستی نگهداری می شوند و نمی توان آنها را به فرزند خواندگی سپرد.