موقوفه‌ای مختص آزادی زندانیان غیرعمد در استان به ثبت نرسیده است، با توجه به اهمیت موضوع نیازمند ایجاد وقف جدید با نیت آزادی زندانیان جرایم غیرعمد هستیم.

به گزارش پایگاه خبری خیرین به نقل از روابط عمومی ستاد دیه کشور، حجت الاسلام مهدیان در دیدار با احمد مرادی‌نژاد مدیر نمایندگی این مجموعه حمایتی در استان هرمزگان اظهار کرد: راه‌اندازی انجمن یاوران وقف با همکاری ستاد دیه به منظور ایجاد وقف‌های مستقل و جمعی زمینه آزادی زندانیان جرایم غیرعمد را فراهم خواهد کرد.

وی با بیان اینکه اوقاف با بهره‌گیری از ظرفیت مشاوره وقف به واقفان و خیرین نیک‌اندیش برای ایجاد وقف‌های جدید مشاوره می‌دهد، افزود: تمام تلاش‌ها بر این است که وقف‌های جدید را به سمت نیازهای روز پیش ببریم که یکی از نیات روز آزادی زندانیان است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه هرمزگان با بیان مزایای وقف مشارکتی بیان کرد: گسترش فرهنگ وقف در بین تمامی سطوح درآمدی جامعه یکی از مزایای مهم وقف مشارکتی است.

حجت‌الاسلام مهدیان بیان داشت: در وقف مشارکتی، افراد با هر درجه از توان و تمکن مالی می‌توانند در وقف مشارکت داشته باشند و این موضوع نقش موثری در تقویت این سنت حسنه خواهد داشت.

وی به راه اندازی مراکز افق در بقاع متبرکه اشاره کرد و گفت: طرح افق در سه حوزه آسیب‌های اجتماعی، فرهنگی و قرآنی فعالیت می‌کند، اضافه کرد: کاهش آسیب‌های اجتماعی یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری است و به همین جهت بهبود وضعیت حاشیه‌نشینی شهرها، ازدواج جوانان ،کاهش پرونده‌های طلاق و نیز آزادی زندانیان غیر عمد در دستور کار این سازمان قرار دارد.

در ادامه این جلسه مرادی‌نژاد مدیر نمایندگی ستاد دیه استان هرمزگان نیز گفت: اگر ظرفیت وقف به کمک ستاد دیه بیاید می‌توانیم سالانه به آزادی بسیاری از افرادی که ناخواسته یا به دلیل شرایط، گرفتار زندان شده‌اند کمک نماییم.

وی با تاکید بر این که ماندن در زندان، بیشترین آسیب را متوجه خانواده‌ زندانیان می‌کند، افزود: خوشبختانه در سال‌های اخیر با تلاش‌های صورت گرفته، نگاه مردم به مقوله‌ زندان تغییر کرده و آنان هم به این نتیجه رسیده اند که زندان فقط جای کسانی است که جان، مال و ناموس مردم را تهدید می‌کنند.

مدیر نمایندگی ستاد دیه استان هرمزگان بیان کرد: زندانیان جرایم غیرعمد در واقع مجرم نیستند، بلکه به دلایلی از جمله بی‌تدبیری و قصور گرفتار حبس شده‌اند که نیازمند حمایت هستند تا با پرداخت مبالغ دین و دیه‌ای که بر گردن دارند زمینه آزادیشان فراهم شود.

گفتنی است در پایان این جلسه تفاهم‌نامه‌ای فی ما بین با موضوع آزادی زندانیان جرایم غیرعمد در استان تنظیم شد.

  • منبع خبر : http://www.ipro.ir/fa/news/2252/نیازمند-ایجاد-وقف-با-نیت-آزادی-زندانیان-غیرعمد-هستیم