تسهیل زمینه همکاری برای توسعه کسب و کارهای تخصصی و اشتغال محرومان با استفاده از صنایع فرهنگی و خلاق

به گزارش پایگاه خبری خیرین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی کمیته امداد، سید مرتضی بختیاری در مراسم امضای تفاهم نامه با پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی وابسته به سازمان جهاد دانشگاهی با اشاره به مشارکت این سازمان برای کمک به توسعه کسب و کار و اشتغال محرومان گفت: بکارگیری فن آوری‌های نرم و حمایت از نوآوری صنایع فرهنگی و خلاق در راستای توسعه اشتغال محرومان و ارتقا سطح دانش تخصصی و افزایش مهارت های نیروی انسانی در کارکنان و مددجویان این نهاد و ایجاد زمینه حضور افراد نخبه و علاقمند تحت پوشش کمیته امداد در مراکز و شرکت های دانش بنیان، صنایع فرهنگی و خلاق از مهم ترین اهداف این تفاهم نامه است.

رئیس کمیته امداد با اشاره به اینکه حمایت، توسعه و پشتیبانی از کسب و کارها و اشتغال جامعه هدف مددجویان در اولویت اصلی خدمات این نهاد قرار دارد تصریح کرد: با راه اندازی مراکز تخصصی صنایع فرهنگی و حمایت از ایجاد واحدها، مراکز رشد و مراکز مشاوره کارآفرینی تخصصی، زمینه برای خودکفایی و توانمند شدن مددجویان بیش از پیش فراهم می شود.

بختیاری با بیان اینکه هم اکنون بیش از ۳۵۰ هزار نفر از دانش آموزان کشور تحت حمایت این نهاد قرار دارند افزود: یکی از وظایف اصلی کمیته امداد ایجاد اشتغال خانگی برای زنان سرپرست خانوار است که اگر این آموزش ها بر اساس علوم فناورانه و پژوهش محور باشد می تواند منجر به درآمد با ثابت در مشاغل خانگی و آرامش فکری برای مادران و فرزندانشان باشد.

وی با بیان اینکه ۵۵ درصد خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد دارای سرپرست خانم هستند، گفت: به همین دلیل است که اشتغال خانگی برای ما اهمیت دارد تا این خانم ها بتوانند همزمان شغل مادری خود را هم به خوبی ایفا کنند.

بختیاری با اشاره به فعالیت‌های کمیته امداد در حوزه مالکیت فکری گفت: خوشبختانه در تولید فرش صاحب برند شده‌ایم و در سال گذشته بیش از ۱۳۰ هزار متر مربع فرش توسط کمیته امداد تولید شد.

وی گفت: بر اساس ماده ۸۳ برنامه پنج ساله ششم توسعه، کمیته امداد باید سالانه ۷۰ هزار فرصت شغلی برای جامعه هدف خود ایجاد کند که با تلاش های صورت گرفته این نهاد موفق شده است در سال ۹۸ بیش از ۱۷۵ هزار فرصت شغلی برای مددجویان ایجاد کند که این عدد کمی بیشتر از ۴۰ درصد اشتغال ایجاد شده در کشور است و اجرای این تفاهم نامه می تواند تحول بزرگی در حوزه اشتغال کشور بوجود آورد.

بختیاری ادامه داد: برای سال ۹۹ دولت در مجلس ۳۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای کمیته امداد در نظر گرفت که این میزان با گزارش‌هایی که در کمیسیون‌ها دادیم به ۴۹۰۰ میلیارد تومان رسید و امسال برنامه داریم ۲۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد کنیم.

رئیس کمیته امداد با اشاره به محورهای اصلی حکم خود از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر توانمند سازی و ایجاد درآمد با ثابت با حفظ کرامت مددجویان تحت پوشش اضافه کرد: توسعه کسب و کار و فروش محصولات تولید شده توسط مددجویان، دغدغه اصلی آنان است که باید بر طرف شود.

در ادامه این مراسم دکتر طیبی ، رئیس سازمان جهاد دانشگاهی نیز با اشاره به اینکه در همه کشورهای دنیا علوم نرم و فناوری های فرهنگی برای پیشرفت جوامع نقش اساسی را ایفا می کند گفت: با امضای این تفاهم نامه قصد داریم همه توانمندی های جهاد دانشگاهی را از طریق پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی در خدمت ارتقای اقتصادی و فرهنگی مددجویان کمیته امداد قرار دهیم.

شایان ذکر است مدت اعتبار این تفاهم نامه از تاریخ امضا پنج سال است.