بنیاد مستضعفان ۱۵۰۰ میلیارد تومان در منطقه مرزی و محروم جنوب خراسان رضوی سرمایه گذاری کرده و کارخانه کنسانتره سنگان تا پایان سال ۹۹ به بهره برداری میرسد

به گزارش پایگاه خبری خیرین به نقل از روابط عمومی بنیاد مستضعفان، سید پرویز فتاح در بازدید از پروژه فولاد شرق کاوه در منطقه سنگان واقع در جنوب استان خراسان رضوی، از نزدیک در جریان تکمیل این پروژه قرار گرفت.
رئیس بنیاد مستضعفان در حاشیه این بازدید با اشاره به راه طولانی ۸ ساله طی شده در این پروژه اظهار کرد: بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به منظور تکمیل زنجیره تولید فولاد به عنوان یک صنعت مادر، سرمایه گذاری برای احداث مجتمع کارخانه کنسانتره فولاد شرق کاوه را انجام داد و با اتمام مراحل ساخت این مجتمع، گامی مهم در جهت تکمیل زنجیره تولید فولاد در بنیاد مستضعفان برداشته می‌شود.

وی با بیان اینکه منطقه سنگان جزو مناطق مرزی شرقی کشور و از جمله مناطق محروم است که برادران اهل تسنن ما در این منطقه زندگی می‌کنند گفت: در حال حاضر که در مراحل تکمیل احداث این مجتمع هستیم، حدود ۳۵۰ نفر مشغول کارند و در سال آینده با افزایش شیفت کاری، تعداد کارگران و پرسنل احداث این پروژه به حدود ۶۰۰ نفر خواهند رسید که اکثر آن‌ها از نیرو‌های بومی منطقه هستند و ما توصیه کردیم، پرسنل شاغل در این پروژه، از نیرو‌های بومی و از برادران اهل سنت و شیعه این منطقه مرزی باشند.

فتاح با اشاره به اشتغالزایی این مجتمع بعد از تکمیل مراحل ساخت آن گفت: با راه اندازی و تکمیل فاز نخست این پروژه، اشتغال برای بیش از ۳۵۰ نفر به طور مستقیم و حدود ۷ برابر این رقم یعنی بیش از ۲۵۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم فراهم خواهد شد.

رئیس بنیاد مستضعفان تاکید کرد: علی رغم تمام تحریم ها، تجهیزات خارجی و داخلی مورد نیاز این مجتمع به طور کامل تامین شده و این تجهیزات در حال نصب هستند وبا وجود تحریم ها، امروز هیچ مشکلی برای تکمیل مراحل احداث و راه اندازی این مجتمع نداریم.

وی ادامه داد: در این پروژه، ۱۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری از سوی بنیاد مستضعفان انجام شده است که بخشی از آن به صورت تسهیلات بانکی بوده و بخشی از آن از منابع بنیاد تامین شده است و با همت مهندسان ایرانی، فاز نخست این پروژه در دهه فجر سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

رئیس بنیاد مستضعفان خاطرنشان کرد: در فاز نخست احداث مجتمع کارخانه فولاد شرق کاوه ، ۲.۵ میلیون تن کنسانتره تولید می‌شود و این رقم با نهایی شدن فاز دوم آن، به بیش از ۵ میلیون تن خواهد رسید.

فتاح با اشاره به پیشرفت ۶۳ درصدی کارخانه کنسانتره فولاد شرق کاوه خاطرنشان کرد: با توجه به نیاز کشور و صنعت فولاد که به عنوان یک صنعت زیرساختی و مادر محسوب می‌شود، این پروژه از اهمیت بالایی برخوردار است و با تکمیل و بهره برداری، درآمد حاصل از این مجتمع، در بخش محرومیت زدایی، هزینه خواهد شد.

به گفته فتاح، بنیاد مستضعفان تا امروز علاوه بر ۱۵۰۰ میلیارد تومانی که در پروژه فولاد شرق کاوه سرمایه گذاری کرده است، به میزان ۱۰ هزار میلیارد تومان نیز در فولاد کاوه جنوب در استان هرمزگان سرمایه گذاری کرده که با سرمایه گذاری‌های بنیاد در این بخش، سال آینده به میزان۱.۲ میلیون تن به ظرفیت تولید شمش فولاد کشور اضافه خواهد شد.

  • منبع خبر : http://mfnews.ir/0003Ot