اکبر جوان کارآفرین روستای حسن‌آباد واقع در امیرآباد شهرستان دامغان با دریافت تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی اشتغال‌زایی کمیته امداد، گلخانه پرورش آلوئه ورا در مساحت هزار مترمربع راه‌اندازی و طلای سبز از این خاک برداشت می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری خیرین به نقل از سایت خبری کمیته امداد، اکبر ، ساکن روستای حسن‌آباد واقع در امیرآباد شهرستان دامغان با دریافت تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی اشتغال‌زایی کمیته امداد، گلخانه پرورش گیاهان دارویی آلوئه ورا در مساحت هزار مترمربع را راه‌اندازی و طلای سبز از این خاک برداشت می‌کند.

اکبر از هزینه کرد ۳۵ میلیون تومانی برای راه‌اندازی گلخانه با تمام تجهیزات خبر داد و گفت: کاشت گیاه دارویی آلوئه ورا سود سالانه بیش از ۳۰ میلیون تومانی برای من به همراه دارد.

وی با اشاره به اینکه با دریافت ۵۰ میلیون تومان تسهیلات اشتغال‌زایی از کمیته امداد امیرآباد و سرمایه خودم و علاوه برساخت چهار گلخانه یک استخر ذخیره آب برای آبیاری ساختم، خاطرنشان کرد: درآمد سالانه من با یک کارمند برابری می‌کند.

کارآفرین عرصه اشتغال ویژگی‌های گیاه آلوئه ورا با نیاز به آب کم و امکان آبیاری با آب‌شور و سخت، مقاوم در مقابل آفات و عدم نیاز به کود و آفت‌کش‌ها، سازگاری با زمین‌های شور برشمرد و گفت: داشتن دو محصول هم‌زمان (برگ و پاجوش)، عدم نیاز به تجهیزات و ادوات گران‌قیمت کشاورزی، امکان ثمر دهی در زمین‌های خارج از رده و غیر حاصلخیز، قابلیت برداشت تا ۲۰ سال قابلیت باردهی در ۴ فصل سال از مزایای این گیاه پرسود است.

وی با اشاره به اینکه بعد از کشت بوته‌های گیاه آلوئه ورا، اولین برداشت محصول یک سال زمان نیاز دارد و پس‌ازآن هر ۶ ماه یک‌بار می‌توان محصول این گیاه که همان برگ‌های حاوی ژل است را برداشت کرد خاطرنشان کرد: علاوه بر فروش یکجا محصولات که سالانه به ۲۵ میلیون تومان می‌رسد، به‌طور میانگین سالانه ۶ میلیون تومان پاجوش‌های این گیاه به سایر گلخانه ها و برگ های آن را به عطاری‌ها می‌فروشم.

کارآفرین خوش‌ذوق حسن‌آبادی تصریح کرد: هر گیاه حداقل ۴ تا ۶ کیلو محصول می‌دهد و قیمت خرید هر کیلو محصول حداقل ۱۵۰۰ تومان است و به‌این‌ترتیب اگر متوسط باردهی هر گیاه را پنج کیلوگرم در نظر بگیریم یک مزرعه‌ هزار متری باچهار هزار بوته حدود ٢٠‌هزار کیلوگرم محصول می‌دهد.

وی تقویت بدن، از بین بردن کرم‌های درون بدن، برطرف کردن یبوست و شست و شوی روده‌ها، تصفیه خون، درمان خارش و اگزما، درمان ریزش مو، شفاف کردن پوست، درمان بیماری قند، رفع سوءهاضمه، درمان زخم‌های عمیق، سوختگی رفع قارچ‌ها ازجمله مهم‌ترین خواص آلوده ورا اشاره کرد و گفت: از برگ آلوئه ورا برای تهیه عرقیات گیاهی، از عصاره آن برای تولید صابون، کرم و نرم‌کننده، از پالپ آن برای تولید شربت و از ژله آن برای تولید ژل‌های موضعی استفاده می‌شود. قابلیت فراوری بالای آلوئه ورا موجب شده است که این گیاه به محصولی سودآور تبدیل شود.

این جوان خوش ذوق با اشاره به اینکه در حال حاضر علاوه ‌بر بازار فروش فله آلوده‌ ورا، این گیاه در تناژ بالا برای بهره‌برداری در کارخانه‌های تولید مواد غذایی مانند نوشیدنی، مربا، کمپوت و خریداری می‌شود خاطرنشان کرد: ژل و پودر ژل آلوئه‌ ورا مصارف بهداشتی دارد و توسط کارخانه‌های تولید لوازم بهداشتی و آرایشی خریداری می‌شود. ضمن این‌که در ایران یک واحد تولیدی به‌صورت اختصاصی اقدام به تولید عرق آلوئه ‌ورا کرده است. و همین‌طور یک کارخانه تولید مواد بهداشتی و آرایشی نیز وجود دارد که تمام محصولات خود را با استفاده از عصاره طبیعی این گیاه تولید می‌کند.

شایان ذکر است، روستای حسن‌آباد دامغان از دهستان قهاب رستاق یا قهاب پائین بخش امیرآباد شهرستان دامغان واقع در حاشیه کویر نمک و مسیر جاده دامغان – اصفهان هست.

۶۴۳ فرصت شغلی پایدار بااعتبار ۲۴ میلیارد و ۴۶۴ میلیون تومان در قالب تسهیلات اشتغال‌زایی برای مددجویان کمیته امداد استان سمنان در هفت‌ماهه سال جاری ایجادشده است.

  • منبع خبر : https://news.emdad.ir/fa/newsagency/171835/کشت-آلوئه-ورا-تجارت-طلای-سبز-توسط-کارآفرین-امیرآبادی