وی با اشاره به جایگاه ارزشمند کتابخانه دانش آموز در شهر شیراز و استان فارس گفت: کتابخانه دانش‌آموز یک پتانسیل قوی برای یک پایتخت فرهنگی است به‌شرط آنکه نیازمندی‌های کتابخانه نیز برطرف شود.

به گزارش پایگاه خبری خیرین به نقل از خبرگزاری مهر، عبدالرضا دستغیب در بازدید از کتابخانه دانش آموز ، در نشستی با حضور محسن کلاری رئیس سازمان دانش‌آموزی در محل این کتابخانه اظهار داشت: شهر شیراز عنوان سومین حرم اهل‌بیت (ع) و پایتخت فرهنگی کشور را یدک می‌کشد و این عنوان طبیعتاً الزاماتی دارد.

وی با بیان اینکه به‌اندازه نام شهر شیراز، اقدام فرهنگی صورت نگرفته است، افزود: ما ادعا داریم پایتخت فرهنگی هستیم اما به یکباره شهر یزد پایتخت کتاب ایران می‌شود.

دستغیب ادامه داد: یکی از شاخصه‌های اصلی پایتخت فرهنگی، کتاب و کتاب‌خوانی است و همگان باید کمک کنند تا شیراز و استان فارس به‌عنوان مهد تمدن ایران‌زمین، این شاخصه را در حد بالا کسب کند اما باکمال تأسف باید گفت مسئولینی که باید وقت می‌گذاشتند، مقداری کم‌کاری کردند.

مدیرعامل مجمع خیرین شهرساز و فرهنگساز شیراز خاطرنشان کرد: ما هرزمانی که این جایگاه فرهنگی را به دست آوریم، دور نیست؛ یعنی باید این مقام را به دست آورد و از دست نیز نداد.

وی با اشاره به جایگاه ارزشمند کتابخانه دانش آموز در شهر شیراز و استان فارس گفت: کتابخانه دانش‌آموز یک پتانسیل قوی برای یک پایتخت فرهنگی است به‌شرط آنکه نیازمندی‌های کتابخانه نیز برطرف شود.

دستغیب افزود: هدف از ایجاد کتابخانه این است که سرانه مطالعه بالا رود تا به دنبال آن فرهنگ مردم بالا رود؛ وقتی فرهنگ مردم نیز بالا رود طبیعتاً آسیب‌های اجتماعی کم و کمتر خواهد شد.

مدیرعامل مجمع خیرین شهر ساز و فرهنگ‌ساز شیراز با تقدیر از مسئولان سازمان دانش‌آموزی برای مدیریت مناسب کتابخانه دانش آموز، از آمادگی مجمع برای کمک مادی و معنوی به این کتابخانه خبر داد و گفت: در مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز ظرفیت‌هایی وجود دارد که می‌توان از این ظرفیت‌ها به نفع کتابخانه دانش‌آموز بهره گرفت.

وی خاطرنشان کرد: مسئولان سازمان دانش‌آموزی برای راه‌اندازی و حل مشکلات کتابخانه دانش آموز فعل خواستن را صرف کردند و در ادامه نیز باید با قدرت این رویه را پیگیری کنند.

محسن کلاری رئیس سازمان دانش‌آموزی اداره کل آموزش‌وپرورش استان فارس نیز در این نشست با ارائه گزارشی از وضعیت گذشته و حال کتابخانه دانش آموز اظهار داشت: این کتابخانه یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های دانش‌آموزی کشور است که هر شش روز هفته در ۲ نوبت صبح و بعدازظهر به علاقه‌مندان به مطالعه سرویس می‌دهد.

وی افزود: با تلاش‌های صورت گرفته در سازمان دانش‌آموزی، کتابخانه دانش آموز امروز یکی از فعال‌ترین کتابخانه‌های استان فارس است و دانش‌آموزان بسیاری را جذب خود کرده است.

مقام عالی سازمان دانش‌آموزی فارس همچنین از تلاش این سازمان برای ایجاد روحیه اجتماعی در دانش‌آموزان اشاره کرد و گفت: ما آمادگی داریم تا با مجمع خیرین در جهت اقدامات فوق‌برنامه دانش‌آموزان همکاری کنیم.

کلاری از کمبودها و نیازمندی‌های کتابخانه دانش آموز نیز گفت و اظهار داشت: در این کتابخانه، با توجه به انبوه مراجعه‌کنندگان، کمبود کتاب درسی مشهود است، ضمن اینکه سیستم سرمایشی و تهویه نیز با مشکل جدی مواجه است.

وی خاطرنشان کرد: سازمان دانش‌آموزی به‌اندازه وسع و توان خود برای رونق کتابخانه قدم برداشته است و در این راستا از کمک خیران و نیک اندیشان برای کیفیت بیشتر این کتابخانه استقبال می‌کند.

 کتابخانه دانش آموز شیراز به عنوان یکی از بزرگ ترین کتابخانه های دانش آموزی کشور، در میدان معلم این شهر واقع شده است.

  • منبع خبر : mehrnews.com/news/4752314